Dobre praktyki

Ciepło, cieplej…ciepłownia!

W ramach inicjatywy ?Ciepło, cieplej? ciepłownia? przedsiębiorstwa energetyki cieplnej organizowały Dni Otwarte, w ramach których edukowały mieszkańców na temat niskiej emisji oraz zachęcały ich do korzystania z bardziej przyjaznych środowisku źródeł ciepła. Do akcji, w której wzięło udział ponad 12 000 osób, włączyło się ponad 20 przedsiębiorstw ciepłowniczych z całej Polski.

Cykl imprez pod hasłem ,,Ciepło, cieplej? ciepłownia!?? zapoczątkowało Miejskie Przedsiębiorstwo Infrastruktury ?KOS-EKO? z Kościerzyny. W ramach inicjatywy, która odbyła się 26 i 28 lutego, a także 3 marca 2014 r., łącznie ponad 230 uczniów gimnazjum zapoznało się z systemem gospodarki cieplnej w Kościerzynie. Wydarzenie obejmowało nie tylko wycieczkę studyjną po obiektach głównych źródeł ciepła, zaopatrujących system ciepłowniczy miasta, ale również analizy laboratoryjne, służące do badania jakości wody, która jest wykorzystywana na cele ciepłownicze.

Aglomeracja Górnośląska, w skład w której wchodzą Gliwice, należy do najbardziej zanieczyszczonych pyłem zawieszonym stref w Polsce. Z tego względu władze miasta mocno zaangażowały się w kampanię ,,Misja-emisja?. Oprócz zorganizowania gry miejskiej ,,Porwanie Dymskiego?, odbyły się także dni otwarte ciepłowni. Pracownik Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach w ramach inicjatywy ,,Ciepło, cieplej? ciepłownia!? oprowadzał gliwiczan po przedsiębiorstwie, wyjaśniając, w jaki sposób firma dba o to, by w domach było ciepło i jak dzięki temu dbamy o środowisko. Wycieczkę po ciepłowni  mieszkańcy kończyli z uśmiechem, który przyprawiła nie tylko fajna zabawa, ale podarowany na koniec komiks ?Dymski kontra Dymony?.Wydarzenie miało miejsce 7 czerwca 2014 r.

Mieszkańcy Bielska-Białej od wielu lat również są uświadamiani w zakresie zagrożeń, płynących z korzystania z nisko sprawnych urządzeń grzewczych poprzez prowadzenie wielu akcji ekologicznych. Tym razem władze miasta wraz z przedsiębiorstwem Therma- największym dostawcą ciepła w południowo-wschodniej Polsce,  włączyły się do kampanii ?Misja-emisja? i zorganizowali Dni Otwarte Ciepłowni, podczas których bielszczanie mogli pogłębić swoją wiedzę na temat niskiej emisji. Impreza odbyła się podczas  IV Beskidzkiego Festiwalu Energii 12 czerwca 2014 r.

IV BFDE - kom.Dymski

Komisarz Dymski i zachwyceni jego działaniami mieszkańcy Bielska-Białej. (IV Beskidzki Festiwal Energii)

Archiwum Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej

Coraz cieplej

Do kampanii ,,Misja-misja?, przyłączył się także, największy prywatny operator sieci ciepłowniczej ? Dalkia. Największą ambicją firmy jest rozwijanie sieci ciepłowniczej i wdrażane innowacyjnych rozwiązań. Właśnie z takimi innowacyjnymi rozwiązaniami i technologiami mogli zapoznać się mieszkańcy Poznania (13 września 2014 r.) i Łodzi (20 września 2014 r.) podczas Ciepłej Soboty z Dalkią, w ramach której realizowana była inicjatywa ,,Ciepło, cieplej? ciepłownia!?

10616006_964609870232883_6325211834012678071_n

Walka z dymonami ?  Ciepła Sobota z Dalkią Poznań

Archiwum Dalkia Poznań

DSC_0156

Dymski chyba nie polubił pysznej, polskiej grochówki ? Ciepła Sobota Dalkia Łódź

Archiwum Abrys

Dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Przemyślu jednym z celów priorytetowych jest ograniczanie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne, przy równoczesnej optymalizacji  procesów wytwarzania i przesyłania ciepła oraz poszerzanie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat zagrożeń płynących z korzystania z nieekologicznych źródeł ciepła. Był to jeden z głównych powodów, dla którego MPEC włączył się do kampanii ,,Misja-emisja?? i zorganizował Dni Otwarte Ciepłowni, dzięki którym mieszkańcy Przemyśla mogli dowiedzieć się, że korzystanie z ciepła systemowego ogranicza zjawisko niskiej emisji, co za tym idzie negatywny wpływ na środowisko. Wydarzenie, w ramach którego można było zwiedzić ciepłownię, odbyło się 13 września 2014 r.

06cz

Mieszkańcy byli Przemyśla zaciekawieni procesami powstawania ciepła.

Archiwum MPEC w Przemyślu

Otwarci na mieszkańców

W ramach Pikniku Ekologicznego, który odbył się w Kole 19 września 2014 r., Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Kole zorganizował Dni Otwarte Ciepłowni. Celem imprezy było uświadomienie mieszkańcom zagrożeń, wynikających z niskiej emisji, a także zaprezentowanie korzyści płynącej z przyłączenia się do sieci ciepłowniczej. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem, a mieszkańcy z zaciekawieniem przybywali do zakładu, żądni wiedzy na temat powstawania ciepła, z którego korzystają na co dzień.

Z koleiw gminie Piaseczno, która została laureatem konkursu ,,Gmina z misją?, mieszkańcy mogli się zapoznać z działaniami prowadzonymi przez Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo- Usługowe, które przyłączyło się do inicjatywy ,,Ciepło, cieplej? ciepłownia!?. W ramach wydarzenia, które miało miejsce 26 września 2014 r. PCU mogło pochwalić się, że do produkcji ciepła wykorzystuje najnowsze dostępne technologie, dzięki którym jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku w Polsce.

Edukacja w Żyrardowie

W ramach konkursu ?Gmina z misją? Urząd Miasta Żyrardowa i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ?Żyrardów? w dniach 9, 10, 16 i 17 października 2014 r. zorganizowali Dni Otwarte Ciepłowni pod hasłem ,,Ciepło, cieplej? ciepłownia!?.  Inicjatywa była skierowana przede wszystkim dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ramach tego projektu w dniach otwartych wzięło udział ok. 150 uczniów. Głównym celem prowadzonej akcji było uświadomienie młodych ludzi z jakim problemem mamy do czynienia mówiąc o niskiej emisji. W zagadnienia związane z niską emisją wprowadziła młodzież Monika Rogowiecka-Lasota, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami UM. Szkoły, które zgłosiły swój udział w Dniach Otwartych Ciepłowni miały okazje zwiedzić zakład i poznać zasady funkcjonowania ciepłowni. Uczniów na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej ?Żyrardów? przywitali prezesi spółki ? Jan Kalman oraz Marian Czyżewski. Młodzież z zainteresowaniem słuchała historii ciepłowni miejskiej oraz opowieści o tym jak ciepło dociera do każdego mieszkania. Uczniowie mogli zobaczyć i zapoznać się z zasadą funkcjonowania kotłów węglowych oraz z ?sercem ciepłowni?, czyli komputerami i maszynami, które sterują całym zakładem. Następnie uczestnikom zostały przybliżone zadania strategiczne, które obecnie realizuje PEC, mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w mieście.

IMG_2549

?Serce ciepłowni? w Żyrardowie.

Archiwum PEC ?Żyrardów?

Włocławek walczył z dymonami

28 września 2014 r. we Włocławku w ramach wydarzenia ,,Weekend ze spółkami? odbyły się Dni Otwarte Ciepłowni pod hasłem ,,Ciepło, cieplej? ciepłownia!? zorganizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku. Podczas imprezy pracownicy MPEC wraz z przedstawicielem kampanii ,,Misja-emisja? edukowali mieszkańców na temat zjawiska niskiej emisji. Uświadamiali im m.in. jakie skutki zdrowotne wiążą się z paleniem w piecach materiałów odpadowych i niskiej jakości węgla. Omówiono także korzyści płynące z przyłączania się do sieci ciepłowniczej. Najmłodsi uczestnicy mogli wcielić się postać największego w kraju pogromcę dymonów ? komisarza Dymskiego i przyodziać jego strój. Całą imprezę zakończyły koncerty włocławskich artystów. W wydarzeniu wzięło udział ok. 400 osób.

CAM00766

Komisarz Dymski walczy z włocławskimi dymonami.

Archiwum Abrys

28 września 2014 r. w Dobrym Mieście odbył się festiwal Citaflow, podczas którego  mieszańcy miasta mogli dowiedzieć się ciekawych informacji na temat zjawiska niskiej emisji. Zakład Energetyki Cieplnej w Dobrym Mieście, który bardzo zaangażował się w kampanie, włączył się do inicjatywy ,,Ciepło, cieplej? ciepłownia!?. W jej ramach pracownik zakładu przedstawił mieszkańcom procesy, w wyniku których powstaje ciepło w gospodarstwach domowych. W wydarzeniu wzięło udział ok. 3000 osób.

Misja-emisja w Łomży

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży gościło mieszkańców, uczniów  szkół ponadgimnazjalnych oraz uczestników Spotkania Szkoleniowo ? Integracyjnego Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (POIIB) w ramach Dni Otwartych Ciepłowni pod hasłem ?Ciepło, cieplej? ciepłownia!?. Wydarzenie zrealizowano 17 i 18 października 2014 r. Młodzież była pod wrażeniem wielkości urządzeń i instalacji oraz ilości zgromadzonego paliwa (miału węglowego). Atrakcją była przemysłowa sceneria, a nawet rygor noszenia kasków ochronnych. Inżynierowie z POIIB interesowali się systemem regulacji parametrów technologicznych czynnika grzewczego oraz systemem monitoringu spalin. Dni Otwarte Ciepłowni były również okazją do przedstawienia problematyki niskiej emisji i zagrożeń jakie mogą być powodowane tym zjawiskiem.  W sobotę 18 października 2014 r. w wydarzeniu wzięły udział całe rodziny, często z dziećmi w różnym wieku.

01_Prezes Marian Mielcarek (pierwszy z lewej) zaprasza pierwszą grupę uczestników Dni Otwartych Ciepłowni

Prezes Marian Mielcarek (pierwszy z lewej) zaprasza pierwszą grupę uczestników Dni Otwartych Ciepłowni

Archiwum MPEC w Łomży

Dymski w akcji

Mieszkańcy Suwałk również wzięli udział w inicjatywie ?Ciepło, cieplej..Ciepłownia?, zorganizowanej przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach. Podczas wydarzenia mogli oni zwiedzić ciepłownię w Suwałkach i dowiedzieć się, dlaczego warto korzystać z ciepła systemowego do ogrzania gospodarstwa domowego. Inicjatywa odbyła się 24 i 25 października 2014 r. Gości witał komisarz Dymski, a następnie pracownik przedsiębiorstwa oprowadzał ich po zakładzie. Na terenie ciepłowni goście zobaczyli m.in. stację uzdatniania wody, pompownię, halę kotłów, nastawnię oraz turbomaszynownię. Dbając o bezpieczeństwo zwiedzających zaopatrzono w kaski ochronne i zatyczki do uszu.

Do inicjatywy przyłączyło się też Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. Podczas wizyty w ciepłowni dzieci dowiedziały się, jak wygląda produkcja przyjaznego środowisku ciepła systemowego dla miasta Biała Podlaska,  zobaczyły urządzenia służące do produkcji ciepła i dowiedziały się co to jest niska emisja i jaki ma wpływ na zdrowie i środowisko. Podczas wizyty dzieciom towarzyszył dzielny pogromca Dymonów ? komisarz Dymski ? ikona kampanii ?Misja-emisja?. Wydarzenie miało miejsce w dniach 6-7 listopada 2014 r.

Aktywne PEC-e

Przedsiębiorstwo  Energetyki Cieplnej w Siedlcach w dniach 6, 14 i 19 listopada 2014 r.zorganizowało Dni Otwarte Elektrociepłowni i Ciepłowni pod hasłem ,,Ciepło, cieplej? Ciepłownia!?. W wydarzeniu, które miało na celu przybliżyć uczniom, w jakich procesach powstaje ciepło, wzięło udział ok. 440 uczniów.  Podczas Dni Otwartych młodzież poznała założenia kampanii ?Misja-emisja?, obejrzała związane z tym filmy promocyjne,  zapoznała się z działaniami proekologicznymi przedsiębiorstwa, a także z procesami, w wyniku których powstaje energia elektryczna i ciepło. Elementem akcji było również zwiedzanie ciepłowni i elektrociepłowni w Siedlcach.

W inicjatywę ,,Ciepło, cieplej? Ciepłownia!? włączyło się także Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie. Na terenie ciepłowni C-13 przy ul. Spichrzowej, 18 i 27 listopada 2014 r., odbyły się Dni Otwarte. Gośćmi były dzieci ze Szkół Podstawowych nr 3 i 12, które możliwość zwiedzania największej ciepłowni w mieście wygrały w konkursie ?PEC-owo baśniowo?, który odbył się 6 listopada 2014 r. w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica.

Kampania ,,Misja-emisja?? dobiega końca, co nie oznacza, że kończy się też organizowanie przez przedsiębiorstwa ciepłownicze Dni Otwartych Ciepłowni w ramach naszej inicjatywy. W grudniu 2014 r. akcja będzie realizowana w Olsztynie, Dębicy, Karlinie oraz w Łańcucie. Wiele przedsiębiorstw ciepłowniczych deklaruje także podjęcie współpracy i przeprowadzenie akcji edukacyjnych, podnoszących świadomość mieszkańców w zakresie niskiej emisji wśród mieszkańców, również w przyszłym roku. Zapraszamy do kontaktu.

Maria Heimann

Fot. WFOŚiGW Wrocław

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK