Aktualności

Gminy z misją

Znamy zwycięzców drugiej edycji konkursu „Gmina z misją”. Tym razem w gronie laureatów znalazły się Piaseczno, Kraków oraz Kurzętnik. 

Celem konkursu, zorganizowanego już po raz drugi rzez firmę ABRYS było nagrodzenie gmin, które podejmują wyjątkowe działania w zakresie likwidacji niskiej emisji, w tym m.in. udzielają dotacji swoim mieszkańcom na wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne, termomodernizację budynków, stanowiących własność gminy czy też rozbudowują miejską sieć ciepłowniczą.

W kategorii gminy powyżej 100 tys. mieszkańców najwięcej działań, mających na celu likwidację niskiej emisji podjął Kraków. Dotacje na wymianę ogrzewania, bezpłatny transport miejski w dni, w których przekroczone są parametry jakości powietrza, modernizacja sieci ciepłowniczej, rozwój transportu miejskiego i rowerowego, rozbudowa stacji monitoringu powietrza, a także organizacja licznych spotkań, debat i konferencji na temat poprawy jakości powietrza to tylko nieliczne z wielu działań, jakie zrealizował w 2016 r. Kraków w celu likwidacji niskiej emisji. W 2016 r. złożono ponad 5500 wniosków o likwidację ponad 8000 pieców i kotłów węglowych. Dla porównania, w roku 2015 takich wniosków było prawie 2400. W sumie na wymianę ogrzewania udzielono  ponad 77 mln zł dotacji. Ponadto Kraków realizował wiele kampanii edukacyjno-informacyjnych poświęconych ochronie pieca, w tym  „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”, czy też „Tak! Dla czystego powietrza”. Drugie miejsce w tej kategorii otrzymała gmina Bielsko -Biała, a trzecie zajął Sosnowiec.

Z kolei w kategorii gminy od 50 do 100 tys. zwyciężyła gmina Piaseczno, która w 2016 r. udzielała swoim mieszkańcom dotacji celowej z budżetu gminy, przeznaczonej na likwidację pieca węglowego stanowiącego jedyne czynne źródło ogrzewania budynku na piec gazowy, olejowy, gazowo-olejowy, urządzenia elektryczne, przeprowadziła termomodernizację budynków mieszkalnych, a także przeprowadziła liczne akcje edukacyjne w tym temacie. W 2016 r. gmina zorganizowała imprezę plenerową poświęconą tematowi ochrony powietrza pn. „Dzień Energii”, a także konkurs dla szkół i przedszkoli pn. „Niska emisja”. Zadaniem dzieci było przygotowanie pracy plastycznej nt. niskiej emisji, filmu promującego walkę z niską emisją oraz scenariusza lekcji o niskiej emisji. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła gmina Kędzierzyn Koźle, natomiast trzecie – Tarnowskie Góry.

Kurzętnik, to gmina, której działania w zakresie likwidacji niskiej emisji sprawiły, że została ona liderem konkursu w kategorii gmin do 50 tys. mieszkańców. Działania gminy są w dużym stopniu ukierunkowane na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. Ponadto przeprowadzana jest termomodernizacja budynków użyteczności publicznej oraz montaż oświetlenia energooszczędnego. W obiektach gminnych wymieniono także ogrzewanie na bardziej przyjazne środowisku. Nie zapomniano tak że o edukacji ekologicznej, ukierunkowanej na promocję przyjaznych dla środowiska źródeł ciepła. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła gmina: Miasto Nowy Targ, a trzecie – Wodzisław  Śląski.

Zwycięzcom gratulujemy!

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK