Aktualności

Małopolska w zdrowej atmosferze

W Rabce-Zdroju uroczyście podpisano  deklarację współpracy w zakresie wspólnego ubiegania się o dofinansowanie projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Pod porozumieniem  podpisy złożyli małopolscy samorządowcy, przedstawiciele władz Województwa Małopolskiego i funduszy wojewódzkich. Wicemarszałek Wojciech Kozak podkreślał, że w walce o czyste powietrze niezwykle ważna jest współpraca – mieszkańców, samorządów i urzędów. – Walka z niską emisją, walka o czyste powietrze w Małopolsce, to nasze wyzwanie na przyszłość, a w wielu obszarach jesteśmy prekursorem innowacyjnych działań w tej sferze – mówił, przypominając m.in. uchwałę Rady Miasta Krakowa o ograniczeniu palenisk węglowych, która okazała się być innowacyjną na skalę całego kraju. Zaznaczył też, że to w Małopolsce powstają projekty uchwał i rozporządzeń nad którymi pochylają się ministerstwa. – To ważne, ta nasza wspólna praca na rzecz ochrony powietrza, jeśli Małopolska chce być regionem atrakcyjnym turystycznie, a mamy ku temu ogromny potencjał. To ma ogromne znaczenie dla całego regionu. Przyszłością dla Małopolski jest turystyka, dlatego musimy szczególnie dbać o tę dobrą atmosferę. Tymczasem około 90 gmin ma kłopoty z jakością powietrza. Wiemy jakie są problemy i jak można je rozwiązać – teraz trzeba dobrze wykorzystać środki europejskie. Tylko w Regionalnym Programie Operacyjnym na ochronę powietrza jest zapisane 420 mln euro – dodał wicemarszałek.

- Jeśli chodzi o ochronę powietrza, jesteśmy najlepsi praktycznie we wszystkim. Mamy najlepszy monitoring jakości powietrza. To powoduje, że czasem musimy zderzyć się z brutalną prawdą o tym, jakie to powietrze jest. Ale też angażujemy się wspólnie w walkę o poprawę jego jakości. Projekt LIFE będzie uzupełnieniem dotychczasowych działań – mówiła Małgorzata Mrugała, prezes WFOŚiGW w Krakowie.

Małopolska ma stać się również liderem wśród regionów Polski, które skutecznie walczą o czyste powietrze. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel ogromne pieniądze. Największe szanse mają na to ci, którzy potrafią współdziałać i mają dobre pomysły, jak efektywnie wykorzystać te pieniądze tak, aby przyniosły wymierne korzyści w postaci spadku zanieczyszczenia powietrza. Odpowiedzią na to wyzwanie jest projekt LIFE, do którego przystąpiło 45 instytucji i samorządów z województwa małopolskiego, a którzy to dziś podpisali w Rabce-Zdroju deklarację o współpracy w tej sprawie.

- Ten program to ogromna szansa, z której powinniśmy skorzystać. W 2023 r. w Małopolsce mamy oddychać czystym powietrzem. Cel jest ambitny. To nie tylko możliwe, ale przede wszystkim konieczne. Dużo zależny od Państwa, od samorządowców, od zaangażowania waszego i mieszkańców – podkreślał Andrzej Guła – Prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.

Porozumienie to, pod którym podpis złożyła też burmistrz miasta Ewa Przybyło, to początek wspólnego ubiegania się o dofinansowanie projektu zintegrowanego „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. Wartość projektu LIFE dla Małopolski to ponad 70 mln zł. Zdaniem wicemarszałka, dzięki temu programowi połowa gmin małopolskich, która ma problem z zanieczyszczeni powietrza, może zrobić wielki krok do przodu.

Przyczyna zanieczyszczonego powietrza w Małopolsce to przede wszystkim niska emisja – spalanie niskiej jakości węgla i odpadów w domowych piecach. Realizacja programu zintegrowanego LIFE pozwoli na wykorzystanie dostępnych środków finansowych i instrumentów prawnych, w taki sposób, aby skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza w Małopolsce. Projekt obejmuje m.in. zatrudnienie w gminach ekodoradców, którzy będą wspierać wdrażanie Programu ochrony powietrza, kampanie informacyjne, szkolenia i analizy. Zakładane cele, to przyspieszenie wdrożenia działań określonych w Programie, wyposażenie gmin w wiedzę i wysokiej klasy specjalistów od ochrony powietrza, wzrost świadomości ekologicznej wśród mieszkańców i budowa sieci współpracy.

Wspomniany Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego ma m.in. pomagać lokalnym samorządom w wymianie niskosprawnych kotłów (na paliwa stałe) na ogrzewanie niskoemisyjne, czyli np. kotły olejowe, gazowe, ogrzewanie elektryczne oraz nowoczesne kotły na paliwa stałe, które spełniają normy w zakresie emocji zanieczyszczeń do powietrza. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na latach 2014-2020 na działania związane z polityką energetyczną przewidziano alokację o łącznej wartości 420 mln euro. Z tych pieniędzy aż 100 mln euro zostanie przeznaczone na dofinansowanie wymiany kotłów grzewczych i rozwój sieci ciepłowniczych, 96 mln euro na termomodernizację budynków publicznych i wielorodzinnych, 140 mln euro na transport niskoemisyjny, 65 mln euro na odnawialne źródła energii oraz 19 mln euro na poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach. Ponadto na działania służące ochronie powietrza dostępne będą środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Źródło: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK