Aktualności

Milionowa inwestycja w czyste powietrze

Grupa GPEC rozpoczęła realizację projektu, w ramach którego mieszkańcy Gdańska (dzielnica Przeróbki i Stogów) już w przyszłym roku będą mogli skorzystać z jednego z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła – ciepła systemowego. Koszt inwestycji opiewa na 30 mln zł. 

W ramach inwestycji zostanie zlikwidowana także kotłownia przy ul. Zawiślańskiej, co jest  jednym z największych przedsięwzięć inwestycyjnych Grupy GPEC w ostatnich latach.

- Poprzez likwidację kotłowni o ponad 37 ton rocznie zostanie ograniczona  emisja bardzo szkodliwych pyłów. Jeszcze bardziej imponująco wygląda zmniejszenie emisji, odpowiedzialnego za ocieplenie klimatu, dwutlenku węgla – ponad 7 tysięcy ton. Te działania przełożą się bezpośrednio na komfort życia, w tym przede wszystkim zdrowie mieszkańców dzielnic Stogi i Przeróbka. To bezcenna wartość, którą z pewnością docenią wszyscy mieszkańcy Gdańska – tłumaczy Maciej Kazienko, zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW w Gdańsku.

Zamknięcie kotłowni oraz budowa sieci ciepłowniczej łączącej dzielnice Przeróbka i Stogi z miejską siecią ciepłowniczą GPEC ma się planowo zakończyć jeszcze w tym roku. Dzięki instalacji zupełnie nowego ciepłociągu odbiorcy ciepła będą mieli gwarancję nawet kilkunastu lat bezawaryjnej pracy. Ponadto powstaje możliwość przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej odbiorców, którzy do tej pory nie mogli z niej skorzystać.

Oprócz działań związanych z likwidacją kotłowni „Zawiślańska”, w ramach projektu „Zmniejszenie emisji zanieczyszczań do atmosfery w Mieście Gdańsku poprzez przyłączenie budynków mieszkalnych i użytkowych do sieci cieplnej” GPEC realizuje na terenie całego miasta podłączanie kilkudziesięciu obiektów do sieci miejskiej przy jednoczesnej likwidacji dotychczas używanych źródeł węglowych. Koszt ten inwestycji to ok. 10 mln zł

Projekt dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Gdańsku oraz NFOŚiGW w ramach Programu priorytetowego „Poprawa jakości powietrza. Część 2) KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”.

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK