Aktualności

Nie pal w piecu byle czym

Problem złej jakości powietrza nie dotyczy tylko dużych miast i aglomeracji. Borykają się z nim także mniejsze miejscowości, w tym również gmina Kłaj.

 

Kampania, realizowana pod hasłem „Nie pal w piecu byle czym” ma podnieść świadomość społeczeństwa w zakresie dbania o czyste powietrze. Przybliżone zostanie także często źle rozumiane pojęcie niskiej emisji. Niska emisja jest to bowiem emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych  oraz domowych pieców grzewczych, w których są spalane odpady i złej jakości węgiel. Generowane podczas spalania zanieczyszczenia (wydobywające się z kominów do 40 m wysokości) nie ulegają rozproszeniu, lecz zalegają w najbliższej okolicy, osadzają się na lokalnej roślinności i są wdychane przez ludzi i zwierzęta.

 

W ramach kampanii, której organizatorem jest Urząd Gminy Kłaj, został przygotowany konkurs plastyczny dla szkół oraz przedszkoli. Gimnazjaliści oraz uczniowie klas IV – VI ze szkół podstawowych mieli za zadanie wymyślić chwytliwe hasło promujące ograniczenie niskiej emisji, natomiast młodsze dzieci miały do wykonania prace plastyczne związane z zanieczyszczeniem powietrza. Konkurs ma na celu propagowanie i kształtowanie postaw proekologicznych od najmłodszych lat.

 

Na terenie Gminy zostaną rozmieszczone plakaty informacyjne oraz ulotki edukacyjne, które w prosty sposób przedstawiają problem niskiej emisji oraz podpowiadają co można zrobić, by poprawić jakość powietrza. Ulotki skierowane są do wszystkich mieszkańców.

 

Za przeprowadzenie konkursu oraz przygotowanie materiałów edukacyjno-informacyjnych odpowiada Dział Edukacji Ekologicznej z firmy Abrys.

 

Ulotka

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK