Aktualności

Niska emisja w pigułce

Do lutowego wydania „Przeglądu Komunalnego” został dołączony dodatek poświęcony niskiej emisji. Można w nim znaleźć informacje na temat zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych jakie niesie za sobą to zjawisko, aspektów prawnych dotyczących tego tematu, a także przegląd dobrych praktyk wdrażanych przez samorządy, mających zaowocować poprawą jakości powietrza w regionie. 

Termin „niska emisja” nie został zdefiniowany ani w polskim, ani w unijnym prawie środowiskowym, o czym szczegółowo można przeczytać w artykule mec. Daniela Chojnackiego z Polskiej Akademii Nauk. Z kolei z tekstu autorstwa prof. Andrzeja Szlęka z Politechniki Śląskiej można się dowiedzieć, jakie metody ogrzewania domu są najbardziej przyjazne środowisku i dlaczego. Niestety na terenach wiejskich często praktykowane jest jeszcze spalanie odpadów, gdyż mieszkańcy nie zdają sobie sprawy z tego, że produkty spalania są różnorodne, nieprzewidywalne i często…bardzo szkodliwe. Dr inż. Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope Polska wyjaśnia jakie szkodliwe substancje powstają w procesach spalania odpadów oraz przekonuje, że odpady tworzyw sztucznych stanowią cenny surowiec wtórny.

Warto przeczytać także wywiad z Barbarą Koszułap, zastępcą prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w którym zachęca ona samorządy do skorzystania z programu KAWKA, dzięki któremu mogą one pozyskać dofinansowanie na działania mające na celu m.in. likwidację niskiej emisji, a także z Jackiem Szymczakiem, prezesem Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, na temat rozwoju ciepła systemowego w Polce.

W biuletynie znajduje się zatem szereg ciekawych informacji dotyczących niskiej emisji. Można go przeczytać tutaj

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK