Zdrowie dzieci narażone

12.12.2014

Różnica jakości powietrza w dużych miastach w porównaniu z mniejszymi jest nieprawdopodobna. W miejscach o dużej gęstości lasów czy obszarów zieleni zanieczyszczenia powietrza są filtrowane, co wpływa na nasze zdrowie. Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Montanie pokazują, że czyste powietrze jest na wagę złota, ponieważ pomaga uniknąć uszkodzeń mózgu oraz choroby neurodegeneracyjnej.

Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na mózg?
Naukowcy odkryli, że zanieczyszczenie powietrza w dużych miastach przyczynia się do zmian w mózgu, które mogą powodować choroby Parkinsona czy Alzheimera. Kiedy ludzie wdychają zanieczyszczone powietrze, zawarta w nim materia cząsteczkowa, do której należą różne metale, przenika do mózgu przez barierę ochronną. Podobnie dzieje się w przypadku układu pokarmowego czy oddechowego. Co gorsza, zmiany te zachodzą u bardzo małych dzieci, nawet tych w wieku 7 lat.

W wyniku zmian organizm dziecka produkuje antyciała, które niszczą nerwowe komórki macierzyste oraz komórki tworzące bariery ochronne, co może prowadzić do dalszego pogorszenia na skutek działania czynników zewnętrznych. Naukowcy zastanawiali się nad tym, dlaczego antyciała wytwarzane są przeciwko własnym komponentom mózgu i odkryli, że taki proces wskazuje na uszkodzenia bariery ochronnej, która powstrzymuje antygeny i neurotoksyny. Antyciała mózgu to jedna z cech charakterystycznych dla osób cierpiących na choroby zapalne ośrodkowego układu nerwowego, takie jak stwardnienie rozsiane. Więcej o stwardnieniu rozsianym.

Szczegóły badań
W badaniach wzięło udział 139 dzieci żyjących w miejscach o niskim zanieczyszczeniu powietrza oraz w bardzo zanieczyszczonym Meksyku. U każdego dziecka przeprowadzono test serum oraz płynu mózgowo-rdzeniowego w poszukiwaniu metali, antyciał i innych materiałów, które wskazywałyby na stany zapalne, stres oksydacyjny i inne reakcje odpornościowe. Naukowcy wybrali stolicę Meksyku, ponieważ odnotowano tam 400% wzrost przypadków stwardnienia rozsianego, co może być powiązane z wysokim poziomem zanieczyszczeń.
Nieco ponad 20 lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała Meksyk za najbardziej zanieczyszczone miasto świata. Inne miasta na liście to Rio de Janeiro, Nowy Jork, Seul, Szanghaj, Tokio, Mumbaj oraz Los Angeles. Pomimo, że Światowa Organizacja Zdrowia nie uważa jakiegokolwiek poziomu działania materii cząsteczkowej za bezpieczny, oszacowała, że zmniejszenie poziomu tej materii z 70 (średnia światowa) do 20 mikrogramów na metr kwadratowy pomoże zmniejszyć ilość śmierci powiązanej z jakością powietrza o 15%.

Rząd Meksyku podejmuje działania, w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Przykładowo, zlecono postawienie nowego gmachu szpitalnego, który zbudowany jest ze specjalnego materiału filtrującego zanieczyszczenia ? poprzez reakcje chemiczne zmienia je w bezpieczniejsze substancje, takie jak dwutlenek węgla czy azotan wapnia.

Jeśli chodzi o przeprowadzone badania, to kolejnym krokiem będzie sprawdzenie związku pomiędzy deficytem poznawczym a zmianami w mózgu. Naukowcy podkreślają jak ważne dla zdrowia publicznego jest określenie patologii ośrodkowego układu nerwowego związanej z działaniem zanieczyszczeń u dzieci.

Źródło: natemat.pl

Fot. depositphotos/RobHainer

Baza wiedzy

  • Globalne ocieplenie

    06.11.2014

    Eksperci Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) zakończyli w sobotę prace nad raportem dotyczącym globalnego ocieplenia, w którym przedstawiono "rozstrzygające dowody", że działalność człowieka ma wpływ na system klimatyczny Ziemi.
  • Zdrowie czworonogów, a zanieczyszczenia powietrza

    08.08.2014

    Psy, zwierzęta o wyostrzonych zmysłach, szczególnie zmyśle węchu, silniej niż ludzie reagują na zanieczyszczenia powietrza.
  • Olbrzymie wieże oczyszczą powietrze ze smogu

    14.07.2014

    W Chinach może stanąć składająca się z dwóch wież budowla służąca do oczyszczania powietrza i wody. Autorami tego pomysłu są brytyjscy naukowcy. Zaproponowali stworzenie budynków, które mają oczyszczać powietrze i wodę w Wohan. Jeśli projekt uda się zrealizować, powstanie najwyższy budynek na świecie. Ma być wyższy od obecnego lidera - Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - o prawie 200 metrów.
  • Chińskie drony walczą z zanieczyszczeniem środowiska

    10.07.2014

    Chiny testują drony w roli maszyn do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Jak na razie władze korzystają z 11 bezzałogowych maszyn i wykorzystują je do wykrywania nocnej aktywności fabryk, która w niektórych regionach kraju jest zakazana.
  • Amerykanie oddychają coraz czystszym powietrzem

    10.07.2014

    Po ulicach Stanów Zjednoczonych jeździ coraz więcej samochodów. Mimo tego jakość powietrza poprawia się. To efekt prawa i polityki - informują naukowcy z NASA, którzy zaprezentowali niedawno mapę stężenia dwutlenku azotu.
  • Niska Emisja – bitwa o czyste powietrze

    04.07.2014

    Jest to związane z tym, że rozpościera się ono nad całą powierzchnią naszej planety i znaczna część organizmów żywych oddycha zawartym w nim tlenem, w związku, z czym również inne zawarte w nim substancje łatwo wnikają w głąb ich ustrojów. Zawarte w powietrzu substancje, na skutek naturalnych prądów atmosferycznych, są transportowane na znaczne odległości i wraz z opadami dostają się do gleb i wód powierzchniowych. Wraz z opadami migrują w głąb ziemi, przedostając się do wód podziemnych, niejednokrotnie wykorzystywanych do spożycia. W związku z tym utrzymanie właściwego stanu powietrza jest niezwykle ważne dla kwestii ochrony środowiska jako całości.

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK