Policzymy się z niską emisją!

07.01.2015

Dane o stanie powietrza w polskich miastach są alarmujące: musimy zacząć działać! Problem dotyczy też niestety Bydgoszczy. Miasto postanowiło ograniczyć problem emisji zanieczyszczeń z kominów  domów czy kotłowni (tzw. niską emisję) poprzez liczenie źródeł ciepła i towarzyszącą kampanię ?Policzmy się z niską emisją?.

Miasto, w ramach realizowanego programu KAWKA, wdraża program ochrony powietrza. W związku z tym od 19 stycznia do 30 czerwca 2015 r. do drzwi mieszkańców mogą zapukać ankieterzy, by zapytać m.in. czym ogrzewają swoje mieszkanie bądź dom, jakiej jakości są ich piece lub inne urządzenie grzewcze, czego używają na opał.  Jeśli mieszkańcy będą mieć wątpliwości co do autentyczności ankietera, mogą zadzwonić pod numer tel. 52 58 58 394.

Warto podkreślić, inwentaryzacja służy zbieraniu informacji. Dlatego nie należy się bać, gdyż dane pozyskiwane przez ankieterów posłużą stworzeniu bazy danych o wielkości emisji oraz oszacowaniu skali negatywnego zjawiska, jakim niewątpliwie jest niska emisja. Towarzysząca inwentaryzacji kampanii ma na celu uświadomienie Bydgoszczanom problemu niskiej emisji oraz wskazanie drogi do jej ograniczenia, m.in. poprzez udzielanie informacji ankieterom w celu zdiagnozowania problemu

Niska, ale nie mała

Niska emisja jest problemem wysokiej rangi, z uwagi na bardzo negatywny wpływ na  organizm człowieka, w tym układy oddechowy, nerwowy, pokarmowy, krążenia? Skąd tyle zła?

Niska emisja to wprowadzanie do powietrza zanieczyszczeń z kominów o wysokości do 40 m. Powstaje ona m.in. w lokalnych kotłowniach opalanych paliwami stałymi i ciężkim olejem opałowym, indywidualnych paleniskach domowych oraz w transporcie

Nazwa ?niska? odnosi się do wysokości kominów ? źródłem niskiej emisji są bowiem kominy do 40 m wysokości w domach, kamieniach, kotłowniach. Przeważnie jednak znajdują się one na pułapie do 10 metrów. I właśnie z tego powodu to zjawisko jest tak szkodliwe ? wprowadzane do powietrza na tej wysokości zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca powstania, wyrządzając wiele złego.

Pojęcie ?niska emisja? należy rozumieć jako emisję z niskich kominów. Nie ma to jednak związku z wielkością emisji, która, niestety, do małych nie należy.

Skąd niska emisja?

Niska emisja to problem związany z emisją mieszaniny szkodliwych pyłów i gazów powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw w domach i samochodach oraz lokalnych kotłowniach. Często wynika to z braku świadomości społeczeństwa w zakresie wpływu paliwa oraz stanu urządzeń grzewczych na jakość wdychanego przez nich powietrza. Z tego powodu tak ważne są inwentaryzacje, służące gromadzeniu informacji oraz kampanie uświadamiające mieszkańcom wagę problemu.

Sprawa jest naprawdę poważna, gdyż składniki niskiej emisji są przyczyną wielu chorób układu oddechowego, niewydolności układu krążenia, uszkodzeń wątroby, alergii oraz nowotworów. W ekstremalnych warunkach może powodować nawet śmierć.

Inwentaryzacja prowadzona jest od 19 stycznia do 30 czerwca br. na terenie miasta Bydgoszczy. Wraz z towarzyszącą jej w mediach i przestrzeni miejskiej kampanią ?Policzmy się z niską emisją? jest ona  realizowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Toruniu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w ramach programu KAWKA.

 

Kampania jest realizowana przez miasto Bydgoszcz. Za działania informacyjno-promocyjne odpowiada firma ABRYS.

Emilia Seweryn, koordynator działań edukacyjnych, ABRYS

Dobre praktyki

12345.  .  .>>
 • Jak Dobre Miasto walczy z niską emisją?

  29.12.2014

  W gminie Dobre Miasto, która położona jest w województwie warmińsko ? mazurskim, w powiecie olsztyńskim, nad rzeką Łyną od kilku lat prowadzone są liczne działania na rzecz ograniczenia niskiej emisji.
 • KAWKA w Szczecinie

  22.12.2014

  Szczecin otrzyma blisko 27 mln zł dotacji na walkę z niską emisją w ramach drugiej edycji programu Kawka. Dzięki temu zlikwidowanych zostanie ponad 1300 pieców kaflowych, a 49 budynków zostanie poddanych kompleksowej termomodernizacji ? poinformował tamtejszy urząd miasta.
 • Gminy z misją

  22.12.2014

  Coraz więcej gmin może pochwalić się ciekawymi doświadczeniami w zakresie walki z niską emisją, o czym świadczą wyniki konkursu ?Gmina z misją?. Jego laureatami zostali Koszęcin, Piaseczno i Bielsko-Biała.
 • Dymski w Olsztynie

  17.12.2014

  Komisarz Dymski 5 grudnia br. prowadził walkę z dymonami w Olsztynie. Właśnie tam Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zorganizowało Dni Otwarte Ciepłowni pod hasłem ?Ciepło, cieplej? ciepłownia!?, włączając się tym samym w realizację założeń kampanii ?Misja-emisja?.
 • Coraz cieplej w Suwałkach

  15.12.2014

  Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach w ramach włączenia się do kampanii informacyjno- edukacyjnej ,,Misja- emisja'', zorganizowało dla mieszkańców Dni Otwarte Ciepłowni pod hasłem ,,Ciepło, cieplej, ciepłownia''. W ramach wydarzenia 24 i 25 października zakłąd zwiedziło około 600 osób.
 • Edukujemy w Dębicy

  12.12.2014

  Miejsckie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Dębicy przyłączyło się do ogólnopolskiej kampanii informacyjno- edukacyjnej ,,Misja- emisja'', w ramach której zorganizowało Dni Otwarte Ciepłowni pode hasłem ,,Ciepło, cieplej, ciepłownia". 4 i 5 grudnia uczniowie dębickich szkół mieli okazję zwiedzić zakład.
12345.  .  .>>

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK