Dobre praktyki

Piaseczno- ,,Gmina z pasją”

W ramach realizacji działań związanych z promocją przedsięwzięć związanych z ograniczeniem niskiej emisji Gmina Piaseczno jako jedna z pierwszych gmin w Polsce przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Misja-emisja” na rzecz przeciwdziałania temu zjawisku ogłaszając wiosną b.r. powiatowy konkurs ekologiczny „Piaseczno – gmina z pasją”, który skupił uwagę uczniów szkół podstawowych i gimnazjów na zagrożeniach wynikających z emisji do powietrza szkodliwych substancji pochodzenia antropogenicznego.

Gmina Piaseczno dołożyła wszelkich starań, aby przeprowadzone przedsięwzięcie stało się atrakcyjne dla wszystkich dzieci zaproszonych do wzięcia w nim udziału, niezależnie od podsiadanych umiejętności i zainteresowań. W tym celu konkurs podzielono na pięć kategorii rodzajowych. Uczestnicy interesujący się naukami przyrodniczymi mogli stanąć w szranki w konkursie wiedzy „Wiem wszystko o niskiej emisji”. Osoby wykazujące talent plastyczny stworzyły wykonane w różnych technikach prace zatytułowane „Niska emisja w moich oczach”, natomiast wielbiciele prostych form wyrazu wykonali logotyp „Walczymy z niską emisją”. Dla fanów fotografii przewidziano możliwość zrobienia zdjęcia obrazującego problem niskiej emisji „Nie spalaj się!”. Uczniowie mogli również sprawdzić się w rolach: scenarzysty, reżysera, aktora, animatora, kamerzysty, dźwiękowca czy montażysty, bowiem wszystkich tych umiejętności wymagało stworzenie krótkiego filmu promującego walkę z niską emisją pt. „Nie dymimy”. Dopuszczenie bardzo zróżnicowanych form wyrazu pozwoliło na zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na omawianą problematykę, dzięki czemu zainteresowanie konkursem było bardzo duże, a uczestnicy reprezentowali większość gmin Powiatu Piaseczyńskiego (Piaseczno, Prażmów, Tarczyn, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna).

Na finał konkursu, który odbył się 26 września 2014 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, zaproszeni zostali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice uczestników. Po przywitaniu licznie przybyłych gości przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisława Lisa Zastępca Burmistrza Daniel Putkiewicz krótko przybliżył najważniejsze problemy, z którymi boryka się gmina w walce z niską emisją. Sposoby ich częściowego rozwiązania zaproponował gość specjalny uroczystości Wiceprezes Zarządu PCU Piaseczno Sp. z o.o. Piotr Gołąb, który wygłosił prelekcję dotyczącą ciepła systemowego, będącego na obszarach silnie zurbanizowanych alternatywą dla indywidualnych palenisk. Dzięki wystąpieniu wszyscy zgromadzeni dowiedzieli się również, że piaseczyńskie Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo Usługowe korzysta z najnowocześniejszych dostępnych technologii, dzięki czemu jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku w Polsce.

Kolejną prelekcję wygłosił zaproszony specjalnie na tą uroczystość Kierownik Działu Analiz i Projektów Abrys Sp. z o.o. Michał Grek, który w stroju Komisarza Dymskiego – twarzy kampanii „Misja-emisja” w bardzo przystępny sposób opowiedział czym jest niska emisja, jakie są jej przyczyny i skutki oraz jak każdy z nas może z nią walczyć. Komisarz Dymski zachęcał nauczycieli i pedagogów do udziału w ogólnopolskim konkursie „Lekcja o niskiej emisji”, a dzięki rozdawanemu komiksowi wszyscy obecni mieli możliwość poznania przygód Komisarza.

Następnie goście zostali zaproszeni na wystawę najlepszych prac konkursowych, której towarzyszył słodki poczęstunek. Kolejnym punktem programu był pokaz filmów nagrodzonych w konkursie „Nie dymimy”. Warto zaznaczyć, że podczas poprzedzających piątkową uroczystość obrad uwagę jury wzbudziło ogromne zainteresowanie tą dziedziną sztuki, a także wysoka wartość merytoryczna i artystyczna nadesłanych prac.

Piątkowe wydarzenie zostało zakończone wręczeniem przez Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno nagród dla laureatów konkursu „Piaseczno – gmina z pasją” oraz podziękowań dla nauczycieli przygotowujących dzieci do udziału w ww. konkursie. Uczniowie cieszyli się z otrzymanych prezentów, wśród których znalazły się: namioty, śpiwory, plecaki, latarki i piłki do gry w siatkówkę. Łącznie rozdano 44 nagrody, z czego 36 trafiło do uczniów, którzy zajęli miejsca na podium, natomiast ośmioro uczestników otrzymało wyróżnienia.

Zadanie pn.: Powiatowy konkurs edukacyjny pn. „Piaseczno – Gmina z pasją” w ramach ogólnopolskiego programu „Gmina z misją” dofinansowane zostało przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 10 000,00 zł, www.wfosigw.pl.

Źródło: www.piaseczno.eu.pl

Fot. UM Piaseczno

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK