Aktualności

Gmina z misją

Koszęcin, Piaseczno i Bielsko-Biała to laureaci konkursu „Gmina z misją”, realizowanego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Misja-emisja”. Jego celem było wyróżnienie jednostek samorządu terytorialnego, które podejmują szereg inicjatyw na rzecz ograniczenia niskiej emisji.

Laureaci zostali uhonorowani podczas Gali Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON, która odbyła się 13 października br. w Poznaniu. Wydarzenie prowadził prezenter telewizyjny Marcin Prokop, a nagrody w konkursie wręczał koordynator kampanii „Misja-emisja” – Tomasz Szymkowiak.

Konkurs był podzielony na trzy kategorie. W pierwszej z nich – ,,Miasto poniżej 50 tys. mieszkańców”, zwyciężyła gmina Koszęcin, położona na południu kraju, 40 km od Częstochowy.  W gminie organizowano wsparcie finansowe dla mieszkańców na wymianę źródeł ciepła i wykorzystanie OZE. Na zwycięstwo wpływ miało zaangażowanie gminy, przy współpracy z placówkami oświatowymi, w edukację mieszkańców. Z Koszęcina wpłynęło najwięcej scenariuszy lekcji do konkursu „Lekcja o niskiej emisji”, który jest jednym z elementów kampanii ,,Misja-emisja’’. Nagrodę w postaci statuetki i dyplomu odebrał wójt gminy Koszęcin – Grzegorz Ziaja.

W kategorii ,,Miasto od 50 do 100 tys. mieszkańców” wygrało Piaseczno, które jako jedno z pierwszych zgłosiło swój udział w konkursie i zaangażowało się w działania realizowane w ramach kampanii ,,Misja-emisja’’. Piaseczno przyłączyło się także do inicjatywy „Ciepło, cieplej, ciepłownia” i zorganizowało Dni Otwarte Ciepłowni oraz wydarzenia z udziałem komisarza Dymskiego- ikony kampanii i postaci uczestniczącej we wszystkich realizowanych inicjatywach. Miało to duży wpływ na wynik Piaseczna. Oprócz tego Piaseczno podejmuje szereg innych działań ograniczających niską emisję, takich jak przyznawanie wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz rozbudowa sieci ciepłowniczej. Na uroczystej gali Piaseczno reprezentowała naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej –  Jolanta Łączyńska.

Liderem w kategorii ,,Miasto powyżej 100 tys. mieszkańców” została Bielsko-Biała, reprezentowana przez  Katarzynę Kordas, inspektor z Biura Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Ograniczenie niskiej emisji stało się dla władz miasta działaniem priorytetowym. Jako jedno z pierwszych w Polsce podjęło walkę z zanieczyszczeniami powietrza, spowodowanych niską emisja. Na zwycięstwo w konkursie „Gmina z misją” wpłynął m.in. fakt, że w ciągu ostatnich pięciu lat na terenie miasta została rozbudowana sieć ciepłownicza o 90%.

Całe wydarzenie zakończył koncert słynnej piosenkarki Małgorzaty Ostrowskiej, po którym uczestnicy zostali zaproszeni na  uroczysty bankiet.

Wójt Koszęcina Grzegorz Ziaja dumnie odbiera nagrodę.

Wójt Koszęcina Grzegorz Ziaja dumnie odbiera nagrodę.

Jolanta Łączyństa z Piaseczna odbierająca statuetkę.

Jolanta Łączyństa z Piaseczna odbiera statuetkę z wielką radością.

Przedstawiciel gminy Bielsko- Biała Katarzyna Kondas wraz z Tomaszem Szymkowiakiem.

Przedstawiciel gminy Bielsko- Biała Katarzyna Kordas wraz z Tomaszem Szymkowiakiem.

Maria Heimann

Fot. Adverspace sp. z o.o.

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK