Miasto Kędzierzyn-Koźle podejmuje wiele działań zmierzających do poprawy jakości powietrza atmosferycznego. Od 1998 roku funkcjonuje w Gminie w system finansowych zachęt w formie udzielanych dotacji do wymiany lub budowy ekologicznych systemów grzewczych. W ciągu tych 16 lat zmodernizowano lub wybudowano ok. 2 tys. kotłowni na co przeznaczono blisko 4,5 mln zł. ze środków budżetu miasta.
Wsparcie finansowe otrzumują mieszkańcy na działania takie jak:
1) usuwanie materiałów budowlanych zawierających azbest z budynków i budowli;
2) zakup przez osoby fizyczne kompostowników do kompostowania odpadów biodegradowalnych z gospodarstw domowych;
3) zakup i montaż instalacji solarnych lub innych urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych do podgrzewania wody użytkowej i centralnego ogrzewania w budynkach;
4) urządzanie przez wspólnoty mieszkaniowe i osoby prawne, ogólnodostępnych terenów zieleni, zadrzewień i zakrzewień.
Miasto przeprowadza szereg inwestycji proekologicznych takich jak termomodernizacja budynków gminnych, rokrocznie rozbudowywana oraz modernizowana jest sieć ciepłownicza. Dzięki uczestnictwu Gminy i Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Programie ?KAWKA? dofinansowanym przez Narodowe i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podłączone zostały kolejne budynki dotychczas opalane węglem do miejskiej sieci ciepłowniczej. W ciągu ostatnich 4 lat nastąpiła wymiana taboru komunikacji miejskiej na ekologiczne tj. zakupiono 16 nowych autobusów.
Prowadzona jest szeroka edukacja ekologiczna poprzez m.in. prężnie działające w Miejskiej Bibliotece Publicznej Miejskie Centrum Ekologiczne ?Zielona Biblioteka? w ramach którego organizowane są zajęcia, konkursy warsztaty, happeningi dla dzieci, młodzieży i mieszkańców o tematyce ekologicznej. Edukacja ekologiczna prowadzona jest również poprzez organizacje pozarządowe w ramach organizowanych konkursów finansowanych w formie dotacji celowych ze środków budżetu gminy. Gmina finansuje comiesięczny dodatek ekologiczny ?Ekologia i Rolnictwo? ukazujący się w prasie lokalnej. Dodatkowo kolportuje ulotki, plakaty, kalendarze o tematyce ochrony środowiska a w szczególności szkodliwości spalania odpadów w piecach domowych. Organizuje happeningi dla dzieci i młodzieży dot. ochrony powietrza atmosferycznego m.in. ?Kochasz dzieci nie pal śmieci?, ?Nie pal, nie truj, nie zabijaj? oraz widowiska np. ?O piecyku i kurzyku?. Corocznie organizowane są obchody Dnia Ziemi.
Źródło: Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle
Fot. Depositphotos/_7652914_original