Dobre praktyki

Dymski w śląskich opałach

Gra miejska ?Porwanie Dymskiego?, zwiedzanie ciepłowni pod hasłem ?Ciepło, cieplej? ciepłownia?, warsztaty kreatywnego recyklingu, pokazy tańca i sztuk walki, bookcrossing czy występy uczniów szkół i przedszkoli położonych w Sośnicy ? dzielnicy, o której mówi się, że poziom niskiej emisji bywa tu w sezonie najwyższy w całym mieście ? to tylko część atrakcji uświetniających I Sośnicki Festyn Edukacyjny. Został on zorganizowany 7 czerwca 2014 r.  na terenie Szkoły Podstawowej nr 14 w Gliwicach.
Humory i pogoda dopisały co niemiara. I Sośnicki Festyn Oświatowy zainicjowany przez placówki edukacyjne: przedszkola nr 22, 33 i 42, szkoły podstawowe nr 14 i 21 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 i Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych przy współudziale Wydziału Środowiska oraz gliwickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej to nie pierwsze wydarzenie z zakresu edukacji ekologicznej zorganizowane na terenie Gliwic-Sośnicy. A ponieważ strefa Aglomeracja Górnośląska, w skład w której wchodzą również Gliwice, należy do najbardziej zanieczyszczonych pyłem zawieszonym stref w Polsce, organizatorzy włączyli się również tą inicjatywą w ogólnopolskie działania podejmowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej ?Misja-emisja?. 


Do poszukiwania i uwolnienia porwanego przez sługusów Arcydymona komisarza Dymskiego zgłosiło się 5 sześciosobowych drużyn. W zabawie udział wzięli zarówno gliwiccy gimnazjaliści, rodzice uczniów ze szkoły nr 14, nauczyciele ze szkół, które organizowały festyn, ale także pracownicy gliwickiego PEC-u oraz grupa strażników miejskich. Drużyny wystartowały spod ciepłowni punktualnie o 12:30, rozwiązując po drodze 8 rozmaitych zadań: zbierali podpisy gliwiczan popierających działania ograniczające niską emisję, segregowali odpady do odpowiednich pojemników, układali labirynt z rurek PCV, odgadywali hasła związane z kampanią dzięki zabawie w kalambury czy rozdawali przechodniom ulotki edukacyjne bądź nagrywali ich wypowiedzi do kamery, sprawdzając tym samym, jaka jest świadomość społeczna problemu, jakim jest niska emisja w Sośnicy. Do mety jako pierwsza dotarła drużyna strażników miejskich ? już po niespełna godzinie. Ale wielki finał, w wyniku którego uwolniony został komisarz Dymski, możliwy był dopiero po wykonaniu zadań przez wszystkie drużyny. Po zsumowaniu punktacji za wykonane zadania drużyny przystąpiły do finałowego rozstrzygnięcia ? poszukiwania kluczyka uwalniającego komisarza Dymskiego z komina pełnego dymu. I udało się! Jako pierwsi kłódkę odpięli pracownicy PEC-u, zdobywając tym samym zwycięski laur. 

W sośnickiej grze miejskiej ?Porwanie Dymskiego? nie było jednak przegranych, wszyscy uczestnicy zostali bowiem obdarowani nagrodami i upominkami ufundowanymi przez organizatorów imprezy, a wręczonymi przez samego uwolnionego komisarza Dymskiego. Atmosfera dobrej zabawy zrekompensowała uczestnikom także trud pokonywania trasy w upale. 

Ale gra miejska nie była jedyną atrakcją związaną z podnoszeniem świadomości w zakresie przeciwdziałania niskiej emisji. Równocześnie ze startem zabawy zwiedzanie gliwickiej ciepłowni rozpoczęła pierwsza z 10 grup uczniów sośnickich szkół. Pracownik ciepłowni w ramach inicjatywy ?Ciepło, cieplej? ciepłownia? oprowadzał dzieciaki po przedsiębiorstwie, wyjaśniając, w jaki sposób PEC dba o to, by w domach było ciepło i jak dzięki temu dbamy o środowisko. Wycieczkę po ciepłowni uczniowie kończyli z uśmiechem, który przyprawiła nie tylko fajna zabawa, ale podarowany na koniec komiks ?Dymski kontra Dymony?. Pod patronatem portalu zielonalekcja.pl przez cały dzień odbywały się także warsztaty ekologiczne z twórczego recyklingu, podczas których dzieci mogły się nauczyć, jak nadać przedmiotom nowe życie. Artystyczne samodzielnie przyozdobione torby ekologiczne, bransoletki z kabla od komputera, ekozoo z odpadów pet czy wyszywanie makatek to tylko część pomysłów zrealizowanych w czasie trwania festynu. 

Na tym jednak nie koniec. Przez cały dzień na scenie ustawionej przy szkole o atrakcje artystyczne zadbały sośnickie szkoły. Swoje umiejętności zaprezentowały grupy taneczne, soliści i duety śpiewające repertuar polskich i zagranicznych gwiazd oraz Orkiestra Dęta KW ?Sośnica?. Na stoiskach kupić można było rękodzieło przygotowane przez nauczycieli Przedszkola nr 22, lekarzy z Centrum Onkologii poprosić o konsultacje medyczne, jak również wymienić się przeczytanymi książkami czy wesprzeć charytatywnie Fundację Dzieciom ?Zdążyć z pomocą?. Na koniec współorganizatorzy gremialnie odśpiewali ?Bałkanicę?. ?Będzie (?) będzie zabawa, będzie się działo (?)?. I działo się, oj działo! I z pewnością zadzieje ponownie ? już za rok! 

Zapraszamy do obejrzenia galerii wydarzenia. 

Agnieszka Markiewicz

Fot./Archiwum Abrys Sp. z o.o.

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK