W Legnicy trwają działania zmierzające do likwidacji niskiej emisji. W 2015 r. do mieszkańców trafiło blisko pół miliona złotych, które zostały przeznaczone na wymianę źródeł ciepła. Od początku realizacji programu KAWKA w Legnicy złożono ponad 300 wniosków o dotację.
Tylko w lutym miasto zawarło umowy z blisko 50 wnioskodawcami. Z kolei w marcu planowane są wizje sprawdzające w domach ponad 130 osób, które złożyły wnioski.
Ta forma wsparcia realizowana jest w ramach programu KAWKA. Przypomnijmy, że do składania wniosków i korzystania z dotacji uprawnione są podmioty niezaliczone do sektora finansów publicznych, w szczególności: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych.
Przestarzałe systemy ogrzewania, np. piece na paliwo stałe, powinny być zastąpione przez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne albo odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne czy pompy ciepła).
Każdy, kto jest zainteresowany trwałą wymianą swojego źródła ciepła, może ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 45% kosztów całości inwestycji. W przypadku osób, fizycznych, osób prawnych, przedsiębiorców ? do wysokości nie większej, niż 5.000 zł, natomiast w przypadku wspólnot mieszkaniowych ? do 10.000 zł. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, poparty dokumentacją przeprowadzonej inwestycji, w siedzibie Urzędu Miasta (pl. Słowiański 8) w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarowania Odpadami i poczekać na jego rozpatrzenie.
O tym, jaka jest skala zjawiska, dowiemy się w kwietniu. Obecnie w Legnicy trwa spis systemów grzewczych w budynkach. Ankieterzy w ramach tej akcji prowadzą badania, których celem jest inwentaryzacja źródeł niskiej emisji zanieczyszczeń ? czyli pieców, kominków lub kuchni opalanych paliwem stałym (np. węglem lub drewnem). Zbierają również informacje o planowanych wymianach systemów grzewczych, a także o ewentualnych pracach związanych z termomodernizacją budynku.
Źródło: Urząd Miasta Legnicy