Dobre praktyki

Toruń z misją

Gmina Miasta Toruń od 1997 r. podejmuje walkę ze zjawiskiem niskiej emisji, zachęcając mieszkańców do modernizowania źródeł ogrzewania na niskoemisyjne poprzez udzielanie dotacji. Na przestrzeni blisko 16 lat, przy wsparciu Gminy Miasta Toruń zostało zlikwidowanych ponad 600 kotłów oraz ok. 4700 pieców kaflowych. Wielkość dotacji, którą Gmina Miasta Toruń przeznaczyła ogółem na ten cel, to ok. 8,7 mln zł.  

Jedną z ważniejszych inicjatyw miasta jest udział w ogólnopolskim programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. ?Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii? (KAWKA), a realizowanego w formie dotacji udzielanych przez WFOŚiGW w Toruniu. Wdrożenie tego przedmiotowego projektu ma być kontynuacją i uzupełnieniem dotychczasowych przedsięwzięć Torunia, przyczyniających się do rozwiązywania problemu zanieczyszczenia powietrza w mieście i osiągania coraz większego tzw. efektu ekologicznego. Dla mieszkańców to możliwość ubiegania się o wyższe niż dotychczas dofinansowanie inwestycji polegającej na wymianie ogrzewania na niskoemisyjne, zastosowaniu kolektorów słonecznych, termomodernizacji budynków wielorodzinnych czy rozbudowaniu sieci ciepłowniczej. Należy jednak pamiętać, że aby otrzymać dofinansowanie należy zgłosić się do Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta przed rozpoczęciem inwestycji. 

Ponadto, 25 lipca 2013 r. Rada Miasta Torunia przyjęła ?Plan działań na rzecz zrównoważonej energii dla Gminy Miasta Toruń w perspektywie do 2020 roku? i zgodziła się na przystąpienia Torunia do inicjatywy ?Porozumienie między burmistrzami?. Plan zakłada ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, wzrost efektywności energetycznej oraz zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii (tzw. pakiet 3×20 ? wszystkie te cele mają wymiar 20% do roku 2020 w porównaniu z rokiem bazowym ? 1998). 

Na rzecz walki z niską emisją w Toruniu odbywają się również liczne akcje edukacyjne. Celem inicjatywy ?Kochasz dzieci ? nie pal śmieci? ? było podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie negatywnych skutków, jakie niesie za sobą spalanie śmieci w domowych piecach poprzez uświadamianie, że osoby palące odpadami w piecach nie tylko łamią prawo, ale także przyczyniają się do pogorszenia stanu powietrza. W okresie grzewczym dzielnicowi Straży Miejskiej dostarczyli do szkół i placówek zdrowia plakaty i ulotki informujące o akcji. Ulotki otrzymywali również właściciele kontrolowanych posesji. 

?Europejski Dzień bez Samochodu? to z kolei edukacyjne spotkanie plenerowe dla dzieci i młodzieży promujące zrównoważony transport, zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, w których atrakcjami dla uczniów były m.in. konkursy ekologiczne poświęcone emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz prezentacja samochodów o napędzie hybrydowym. 

W tym roku Toruń przystępuje także do akcji ?Listy dla Ziemi 2014?, która ma na celu wspieranie gminy w działaniach na rzecz ograniczenia niskiej emisji i palenia śmieci przy zaangażowaniu szkół oraz przedszkoli. Poprzez prezentację dobrych praktyk na stronie www.misja-emisja.pl oraz udział przedstawicieli samorządów w konferencji ?Niska emisja ? poważny problem? Gmina Miasta Torunia aktywnie włączyła się także w ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną ?Misja-emisja?. 


Ewa Prządka
Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia 

Fot. Archiwum UM Toruń

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK