Podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej wiceminister infrastruktury i rozwoju – Marceli Niezgoda poinformował, że na działania wspierające przejście na gospodarkę niskoemisyjną, a więc dotyczące m.in. odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej, w nowym okresie programowania przewidziano ponad 9 mld euro.
? Fundusze Europejskie na sektor OZE, będą dostępne przede wszystkim w Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, a także w programach regionalnych (RPO) ? powiedział wiceszef resortu. Podejmowane działania przyczynią się głównie do zwiększenia produkcji i wykorzystania OZE oraz redukcji emisji CO2, a także do poprawy bilansu energetycznego poszczególnych województw i zwiększenia ich bezpieczeństwa energetycznego.
Pomoc będą mogły uzyskać m.in. przedsięwzięcia związane z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych (tj. wiatr, woda, słońce, geotermia, biomasa, biogaz), jak również z budową sieci umożliwiających przyłączenia jednostek OZE do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Ponadto, na poziomie regionalnym wsparcie będą mogły uzyskać inwestycje obejmujące budowę instalacji do produkcji biokomponentów i biopaliw.
Wiceminister Marceli Niezgoda przypomniał, że w latach 2014-2020 wzrośnie znaczenie instrumentów finansowych, rozszerzony zostanie także katalog obszarów, w których będzie można je stosować. ? W przyszłych programach operacyjnych, istnieje możliwość wykorzystania zwrotnych form finansowania inwestycji na szerszą skalę, także w zakresie efektywności energetycznej i OZE.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
Fot.Depositphotos/vencav