Miasto Kościerzyna od wielu lat systematycznie i konsekwentnie podejmuje szereg różnego typu działań zmierzających do ochrony klimatu, w tym zwłaszcza powietrza, a także mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Już w latach 90-tych rozpoczęto proces likwidacji lokalnych kotłowni z jednoczesnym podłączeniem ich do systemu ciepłowniczego.
W celu zminiejszenia emisji CO2 juz w 2006r. w głównym źródle ciepła zasilającym miejski system ciepłowniczy ? kotłowni K-1 wprowadzono innowacyjną w tamtym czasie technologię współspalania węgla z biomasą w postaci zrębek drewnianych, a od 2008r. w drugim źródle ciepła ? kotłowni K-2 działa kocioł na biomasę. Dodatkowo w celu zapewnienia jak najmniejszych strat ciepła kanałowa sieć ciepłownicza sukcesywnie wymieniana jest na preizolowaną. Na koniec 2010r. sieć preizolowana stanowiła ponad 74% całej długości sieci ciepłowniczej, a na koniec 2012r. już 84%.
Ponadto na terenie Kościerzyny realizowany jest systematycznie proces termomodernizacji budynków komunalnych oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Obok gruntownej termomodernizacji budynków użyteczności publicznej prowadzona jest również modernizacja oświetlenia budyków oraz montaż odnawialnych źrodeł energii w postaci kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła.
W celu zachęcenia mieszkańców do wspólnej ochrony powietrza i zwiększania efektywności enrgetycznej realizowane są również od szeregu lat program likiwidacji nieskiej emisji obejmujący dofinansowanie wymiany wyeksploatowanych indywidualnych źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne, bądź podłączenie do miejskiego systemu ciepłowniczego. Nie bez znaczenia są również zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego dotyczące rodzajów systemów grzewczych i ciepłej wody użytkowej w nowo budowanych obiektach. Obecnie realizowany jest projekt dofinansowania budowy instalacji solarnych służących do podgrzewania c.w.u. w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych zatytułowany ?Słoneczna Kościerzyna ? budowa instalacji solarnych szansą wykorzystania OZE dla trwałej poprawy jakości powietrza?. W ramach projektu kolektory słoneczne zostaną zamontowane na 125 budynkach mieszkalnych i przez rok wyprodukują łącznie ok. 575 GJ czystej energii, przyczyniając się do redukcji emisji CO2 o 77,5 t rocznie. Projekt jest współfinansowany z RPO Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.
Bardzo duże znaczenie dla ograniczenia emisji, zwłaszcza pyłów mają ponadto działania w zakresie modernizacji i rozbudowy systemu drogowego, połączonego z modernizacją oświetlenia ulicznego, w tym montażu źródeł światła typu LED oraz wprowadzenie miejskiej komunikacji publicznej. Całość zadań inwestycyjnych i infrastrukturalnych miasto wzbogaca poprzez szeroko pojęte kampanie edukacyjno-informacyjne skierowane zarówno do dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych, zakładając, że edukacja ekologiczna i podnoszenie świadomości społeczności lokalnej ma największy wpływ na końcowe zużycie energii oraz jakość powietrza i środowiska naturalnego. Wszystkie te działania już pozwoliły na poprawę jakości powietrza w Kościerzynie, a także redukcję emisji CO2 do roku 2010 o ponad 6% względem roku 2000.
Posiadane dokumenty strategiczne w zakresie energetyki:
Podejmowane działania:
Źrodło: Urząd Miasta Kościerzyna
Fot. Depositphotos/Jim_Filim