Dobre praktyki

Gmina Biszcza chce być jeszcze bardziej ekologiczna

Biszcza to stosunkowo niewielka (ok. 4 tys. mieszkańców) gmina wiejska leżąca w  powiecie biłgorajskim województwa lubelskiego. W gminie praktycznie nie funkcjonuje przemysł, nie ma tu znaczących zakładów produkcyjnych, dominują niewielkie działalności gospodarcze o charakterze rzemieślniczym. Zdecydowana większość mieszkańców zajmuje się produkcją rolną. Przez teren gminy nie przechodzi też żadna droga o znaczeniu międzynarodowym. Główny układ komunikacyjny tworzą drogi o znaczeniu wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Przez teren gminy przebiega tylko jedna droga wojewódzka Nr 863 relacji Kopki ? Cieszynów. W takiej sytuacji ? brak przemysłu, brak uciążliwych szlaków komunikacyjnych większość zanieczyszczeń powietrza (pomijając rzecz jasna zanieczyszczenia o transgranicznym charakterze) emitowanych na terenie gminy, pochodzi z przydomowych kotłowni opalanych węglem, a także ze spalania odpadów  na powierzchni ziemi  ? a więc jest pochodną niskiej emisji.

Potencjał w OZE

Problematyka niskiej emisji  poruszana jest w Programie Ochrony Środowiska dla Gminy Biszcza. Zagadnienie to jest mocno powiązane z lokalnym planem energetycznym. W gminie występują bowiem złoża gazu ziemnego, który władze gminy zamierzają eksploatować i wykorzystywać do ogrzewania domów. W dalszej perspektywie gospodarka cieplna gminy bazować będzie na lokalnych i indywidualnych źródłach ciepła. Zakłada się docelowo stosowanie paliw niskoemisyjnych jako źródeł zaopatrzenia w ciepło ? zmiany struktury zużycia nośników energii z węgla na gaz ziemny lub zastosowanie innych paliw niskoemisyjnych jako źródeł zaopatrzenia w ciepło. Gmina dysponuje też znacznym potencjałem, jeśli chodzi o rozwój odnawialnych źródeł energii, ze względu na położenie gmina jest uprzywilejowanym terenem do wykorzystywania energetyki wiatrowej. Ponadto duża ilość gruntów rolnych oraz lasów stwarza realne szanse rozwoju upraw energetycznych oraz pozyskiwania biomasy pochodzenia roślinnego (np. słoma, odpady leśne). Wszystko to zmierzać ma do eliminowania źródeł niskiej emisji pochodzących z palenisk domowych opalanych węglem. Dodatkowo nowy system gospodarki odpadami ma doprowadzić do wyeliminowania spalania odpadów w kotłowniach i  na powierzchni ziemi, a w efekcie ograniczenie emisji toksycznych gazów i pyłów do powietrza atnisferycznego. Aby uzmysłowić mieszkańcom niebezpieczeństwa związane z niską emisją władze gminy zorganizowały spotkanie edukacyjne. Informacje o niskiej emisji zamieszczane są także w lokalnej prasie.

Ze środków UE?

W gminie realizuje się projekty mające na celu ograniczenie niskiej emisji. Jednym z nich jest współfinansowany ze środków UE projekt pn. Wykorzystanie naturalnych źródeł energii słonecznej jako alternatywy dla energii węglowej w Gminie Biszcza. Realizacja projektu polega na zamontowaniu systemu kolektorów słonecznych oraz podgrzewaczy wody wraz z wymaganą instalacją w budynkach odbiorców indywidualnych gminy Biszcza. Urządzenia niezbędne do funkcjonowania sieci będą usytuowane na i w budynkach stanowiących własność osób fizycznych, do których gmina posiadać będzie zgodę pisemną właściciela wyrażoną w zawartej umowie. W zależności od liczby osób/użytkowników oraz zapotrzebowania na centralną wodę użytkową liczba montowanych kolektorów słonecznych waha się od 2 do 9. Celem projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców gminy dzięki jej wielokierunkowemu rozwojowi przy jednoczesnym działaniu na rzecz ochrony środowiska m.in. poprzez ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Fundusze Europejskie wykorzystywane są także do przebudowy dróg gminnych.

? i NFOŚ

Władzom gminy udało się także pozyskać środki z NFOŚ, które przeznaczono m.in. na projekt Termomodernizacji budynków Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy. Celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej oraz ekologicznej SZS poprzez działania zmierzające do oszczędności energii, a tym samym redukcji ilości zanieczyszczeń odprowadzanych do atmosfery. W wyniku realizacji przedsięwzięcia nastąpi znaczące zmniejszenie rocznego obliczeniowego zużycia energii do ogrzewania budynków, w stosunku do stanu pierwotnego o 77,5% i ograniczenie emisji zanieczyszczeń CO2 o 84%. W budynku zainstalowane zostanie ocieplenie ścian zewnętrznych warstwą styropianu, ocieplenie stropów wełną mineralną, wymieniona zostanie stolarka okienna, zmodernizowana instalacja c.w., wymieniona przestarzała instalacja c.o. z zastosowaniem nowych wysokosprawnych urządzeń technologicznych, wymienione zostaną kotły.

Pozbyć się azbestu

W gminie Planie gospodarki odpadami dla gminy Biszcza uwzględniono  zasady usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest znajdujących się na jej terenie. Z harmonogramu realizacji programu wynika, że władze gminy na działania edukacyjne oraz wdrożenie programu przeznaczą ok. 200 tys. zł. W kwocie tej zawierają się dofinansowania dla osób prywatnych chcących zutylizować materiały zawierające azbest.

Bartosz Zujewski

Fot. Depositphotos/original_haveseen

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK