Baza wiedzy

Czas na KAWKĘ

Zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń zanieczyszczeń, dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza to główny cel programu KAWKA ? ?Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii?.

Cel programu, zarządzanego i dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będzie osiągany, poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w szczególności pyłów PM2,5, PM10 oraz emisji dwutlenku węgla.

Bezzwrotne dotacje będą udzielane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Kwota dofinansowania wyniesie do 90% kosztów kwalifikowanych, w tym do 45% kosztów przedsięwzięcia ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW. Dofinansowane zostaną przedsięwzięcia zlokalizowane na obszarze miasta powyżej 10 tys. mieszkańców (to ograniczenie nie dotyczy miejscowości uzdrowiskowych). W ramach tego programu samorządy przez kolejne pięć lat będą mogły ubiegać się o wsparcie.

Na dofinansowanie mogą liczyć przedsięwzięcia związane ze zwiększeniem efektywności energetycznej, działania zmierzające do likwidacji lokalnych źródeł ciepła, rozbudowa sieci ciepłowniczej, inwestycje w odnawialne źródła energii, termomodernizacje budynków, kampanie edukacyjne czy działania na rzecz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza ze źródeł komunikacji miejskiej.

Koszty kwalifikowane do dofinansowania ze środków NFOSiGW obejmują: koszty kampanii informacyjno-edukacyjnych, opracowań, raportów, przygotowania niezbędnych projektów i dokumentacji (w tym audytów energetycznych, inwentaryzacji źródeł emisji, opracowania baz danych źródeł emisji), nabycia albo wytworzenia nowych środków trwałych (w tym: budowli i budynków, maszyn i urządzeń, narzędzi, przyrządów i aparatury, infrastruktury technicznej związanej z nowa inwestycja), a także instalacji i uruchomienia środków trwałych. Ponadto zalicza się do nich koszt nabycia materiałów lub robót budowlanych, nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie: patentów, licencji, nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania oraz usługi niezbędne do realizacji inwestycji, w tym nadzór i badania potwierdzające osiągniecie efektu ekologicznego i jego trwałości.

Na realizację programu, który będzie wdrażany do 2018 r., NFOŚiGW przeznaczy 400 mln zł, a drugie tyle zaoferowały fundusze wojewódzkie. Pierwszy nabór wniosków zakończył się 21 sierpnia 2013 r. Do NFOŚiGW wpłynęło 11 wniosków o udostępnienie środków w formie dotacji na łączną kwotę dofinansowania ponad 121 mln zł. Wszystkie zostały ocenione pozytywnie.

Program wspiera realizację postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (CAFE).

Na podstawie informacji ze strony internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fot. Depositphotos/W. Kaczkowski

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK