Aktualności

Ciepło, cieplej… w Żyrardowie

Miasto Żyrardów wzięło udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno ? edukacyjnej pn. ?Misja-emisja?, której głównym celem jest walka z niską emisją. Myślą przewodnią kampanii jest zwrócenie uwagi mieszkańców miast na problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza oraz zachęcenie do korzystania z bardziej przyjaznych środowisku źródeł ciepła.

W ramach konkursu ?Gmina z misją? Urząd Miasta Żyrardowa i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ?Żyrardów? w dniach 9, 10,16 i 17 października zorganizowali Dni Otwarte Ciepłowni pod hasłem: Ciepło, cieplej, ciepłownia. Inicjatywa ta była skierowana przede wszystkim dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ramach tego projektu w dniach otwartych wzięło udział około 150 uczniów. Głównym celem prowadzonej akcji było uświadomienie młodych ludzi z jakim problemem mamy do czynienia mówiąc o niskiej emisji.
Monika Rogowiecka-Lasota Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami UM wprowadziła młodzież w zagadnienia związane z niską emisją oraz przedstawiła obecną sytuację stanu powietrza w Żyrardowie. Bardzo ważnym aspektem jest budowanie świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat, dlatego uczniowie mogli dowiedzieć się nie tylko czym jest problem niskiej emisji, ale również jak sobie radzą z nim władze miasta
a jak mogą sobie radzić sami mieszkańcy Żyrardowa. Szkoły, które zgłosiły swój udział w Dniach Otwartych Ciepłowni miały okazje zwiedzić zakład i poznać zasady funkcjonowania ciepłowni. Uczniów na terenie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej ?Żyrardów? przywitali Prezesi Spółki -  Pan Jan Kalman oraz Pan Marian Czyżewski. Młodzież z zainteresowaniem słuchała o historii Ciepłowni Miejskiej oraz o tym jak ciepło dociera do każdego z naszych mieszkań. Uczniowie mogli zobaczyć i zapoznać się z zasadą funkcjonowania kotłów węglowych oraz z ?sercem ciepłowni? czyli komputerami i maszynami, które sterują całym zakładem. Następnie uczestnikom zostały przybliżone zadania strategiczne, które obecnie realizuje PEC, mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w mieście.

Ze względu na duże zainteresowanie placówek oświatowych tym przedsięwzięciem
w przyszłości planowana jest kontynuacja działań mających na celu organizowanie spotkań edukacyjnych z młodzieżą żyrardowskich szkół.

IMG_2549IMG_2560IMG_2569IMG_2571IMG_2575IMG_2579

Źródło: Urząd Miasta  w Żyrardowie

Fot. Urząd Miasta w Żyrardowie

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK