Aktualności

Ciepłownia otwarta na mieszkańców

W sobotę (21 października) mieszkańcy Świdnicy mieli niebywałą okazję zwiedzić na co dzień niedostępne dla nich obiekty, związane z produkcją ciepła. Wydarzenie było współorganizowane przez Miasto Świdnica i Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej ?Mądrze ogrzewaMY w Świdnicy?.

 

W Polsce w gospodarstwach domowych rocznie spalanych jest 10 mln ton węgla. Niestety, sprawność indywidualnych systemów ogrzewania wynosi ok. 65%, co oznacza, że ok. 4 mln ton surowca jest marnotrawione. Dodatkowo do atmosfery uwalnianych jest ponad 100 tys. ton pyłów. Inaczej jest w przypadku ciepłowni i elektrociepłowni, gdzie sprawność wytwarzania i przesyłu ciepła systemowego do odbiorców w wysokości 74,5%, a emisja pyłów wynosi zaledwie 10 tys. ton.

 

W związku z tym, że ciepło systemowe jest najbardziej proekologicznym źródłem ciepła i sposobem na walkę z niską emisją w Świdnicy, w ramach realizowanej przez miasto kampanii edukacyjnej, chcemy przekonać mieszkańców do korzystania z tego źródła ciepła i pokazać im korzyści wynikające ze zmiany systemu ogrzewania ? powiedziała Urszula Urbaniak z Referatu Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miejskiego we Świdnicy, organizatora kampanii ?Mądrze ogrzewaMY w Świdnicy?.

 

Ciepłownię  można było zwiedzać od godz. 10 do godz. 14.  ? Naszym gościom pokazaliśmy pełen cykl produkcji ciepła systemowego od składu węglowego po zmodernizowane kilkanaście miesięcy temu filtry i nowoczesne centrum dowodzenia ciepłownią. Obaliliśmy też kilka stereotypów związanych z ogrzewaniem mieszkań i wody, i wskazaliśmy jak wielką wagę przywiązujemy do produkcji bezpiecznego i ekologicznego ciepła ? powiedział Rafał Bronowicki, wiceprezes zarządu Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy, partner akcji.

 

Oprócz zwiedzania ciepłowni będzie można było wziąć  udział w warsztatach kreatywnego wykorzystania odpadów, podczas których można było zrobić breloczek z korka, portfel z kartonika po mleku, świecznik ze starego słoika, a także bransoletkę ze starej koszulki. Ponadto przygotowano także konkurs z użyciem barwnego koła fortuny, a w zamian za poprawną odpowiedź można było otrzymać ekologiczny upominek.

 

Mądrze ogrzewajmy w Świdnicy. Dbajmy o powietrze w naszym mieście!

 

 

Kampania ?Mądrze ogrzewaMY w Świdnicy? została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK