W jubileuszowym dla Opola roku odbywa się w naszym mieście sporo różnych wydarzeń. Większość w pięknych opolskich plenerach. Korzystając z aktywności na świeżym powietrzu warto pomyśleć o zimie i już teraz zadbać o to, by czyste powietrze w Opolu miało szansę stać się całorocznym standardem.
Realizowany wspólnie przez Energetykę Cieplną Opolszczyzny i Miasto Opole program „Czyste powietrze – oddech dla Opola” to inicjatywa zmierzająca do poprawy stanu jakości powietrza w Opolu. Program jest pakietem kompleksowych działań i konkretnych kwot wsparcia dla wszystkich tych, którzy zdecydują się zrezygnować z nieekologicznych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym i zamienić je na jedno z ekologicznych rozwiązań. A jest w czym wybierać.
Dofinansowanie Miasta można uzyskać na podłączenie do ciepła systemowego, montaż pompy ciepła, zastosowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego lub olejowego, jak również montaż kotła spełniającego minimalny standard emisyjny zgodny z 5 klasą, jeżeli korzystanie z tego typu sposobu ogrzewania jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Optymalne rozwiązanie jest zależne od wielu czynników. Jednak o dobór najlepszego z nich mieszkańcy Opola nie muszą się martwić. W wyborze najkorzystniejszego sposobu ogrzewania, przeprowadzeniu całej procedury pozyskania środków, a nawet w wykonaniu robót budowlanych pomoże opolanom Energetyka Cieplna Opolszczyzny.
- Wiedza i doświadczenie pracowników ECO są dostępne dla mieszkańców miasta Opola również w zakresie innych niż ciepło systemowe ekologicznych źródeł ciepła ? mówi dr inż. Wojciech Radziewicz, prokurent w spółce ECO SA ? Nasi inżynierowie, w każdym przypadku indywidualnie pomogą wybrać najkorzystniejsze technicznie i ekonomicznie rozwiązanie. Ze swojej strony gwarantujemy, iż każdy, kto zechce skorzystać z programu ?Czyste powietrze ? oddech dla Opola? otrzyma pełną kalkulację kosztów i kompleksowe doradztwo. Oczywiście nasi specjaliści zajmą się również sprawami związanymi z załatwieniem wszystkich formalności związanych z finansowaniem całej inwestycji - dodaje.
- W ramach działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji opracowaliśmy program wyjątkowy w skali kraju ? wyjaśnia prezydent Arkadiusz Wiśniewski ? Łączymy siły, aby poprzez system zachęt dla mieszkańców oraz profesjonalnego doradztwa stopniowo poprawiać jakość powietrza w mieście ? dodaje.
Wsparcie finansowe Miasta Opole w programie jest bardzo atrakcyjne na tle analogicznych programów realizowanych przez samorządy w całej Polsce. Na przykład wspólnota mieszkaniowa składająca się z 10 lokali może liczyć na dofinansowanie do budowy węzła cieplnego oraz wykonanie wewnętrznych instalacji w częściach wspólnych i w lokalach, w wysokości do 50 tysięcy złotych, w przypadku podłączenia do ciepła systemowego. Indywidualni odbiorcy ciepła mogą na przykład skorzystać z dofinansowania do zakupu i instalacji ogrzewania gazowego w wysokości do 7 tysięcy złotych. Tyle samo otrzymają osoby, które zdecydują się na instalację np. pompy ciepła. Dodatkowo opolanie mogą skorzystać z innych źródeł finansowania, jak na przykład preferencyjna pożyczka z WFOŚiGW w Opolu. Pomoc w załatwieniu wszelkich formalności oferuje ECO.
- W ramach realizacji programu będziemy prowadzić działania edukacyjne, powstaną też mobilne punkty informacyjne ECO, dostępne dla mieszkańców Opola podczas miejskich wydarzeń plenerowych - dodaje Paweł Krawczyk, członek Zarządu ECO SA - Mało kto myśli latem o smogu, ale kiedy zaczynamy go już czuć jest za późno na kompleksowe i skuteczne działania ? podsumowuje - w tym zakresie, z całą mocą działa zasada, która mówi że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.ecosa.pl/oferta/oddech-dla-opola.html
Fot. Depositphotos