Aktualności

?Czyste powietrze? w Ostrowcu

Czy niska emisja oznacza małą ilość zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza czy może emisję z niskich, sięgających maksymalnie 40 metrów kominów? Czy rozwiązaniem problemu z jakością powietrza w mieście jest wymiana ogrzewania na odnawialne źródło energii? To tylko kilka z wielu pytań, które pojawiły się podczas wydarzenia, organizowanego przez Urząd Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego podczas Dni Ostrowca 2017. 

 

Urząd Miasta Ostrowca w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej ?Czyste powietrze? wykorzystało okazję, jaką jest duża impreza miejska, organizowana podczas Dni Ostrowca, by edukować mieszkańców o możliwych skutkach niskiej emisji i sposobach jej przeciwdziałania.

W niedzielny poranek grupa gimnazjalistów, tworzących EKODRUŻYNY, wzięła udział w prelekcji na temat niskiej emisji, podczas której dowiedzieli się, co to jest niska emisja, dlaczego jest ona problemem w naszym kraju, jakie skutki może powodować, a także, jakie są sposoby przeciwdziałania temu zjawisku. Drugą część spotkania, które poprowadziła Małgorzata Masłowska-Bandosz, kierownik Działu Edukacji Ekologicznej, poświęcono właśnie tematowi edukacji. - Edukacja ekologiczna w zakresie niskiej emisji jest niezbędna, bez niej żadne działania, mające na celu poprawę jakości powietrza, nie miałyby szansy powodzenia. Ludzie muszą widzieć sens zmian, które chcemy wprowadzić, a te argumenty, które dotyczą naszego zdrowia, życia i pieniędzy są bardzo przemawiające - wyjaśniła M. Masłowska-Bandosz.

 

Działania edukacyjne dotyczące niskiej emisji były prowadzone również w Parku Miejskim. Można tam było wziąć udział m.in. w konkursie, poświęconym niskiej emisji, za co w nagrodę można było otrzymać komiks ?Komisarz Dymski. Misja bohaterów?, a także konkursie plastycznym, polegającym na przygotowaniu pracy plastycznej w temacie niskiej emisji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów ? podczas nich tworzono breloki z korka po winie, a także bransoletki ze starych koszulek t-shirt. O sposobach wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych dowiedzieć się można było na stanowisku ?Kilowaty zabawy?, na którym dostępne były zestawy odnawialnych źródeł energii.

 

Na stoisku dostępne były także puzzle XXL o tematyce ekologicznej, a najsprytniejsi i najszybsi uczestnicy Eko_zmagań otrzymywali plecaki, piłki oraz kubki.

Piękna pogoda oraz mnogość atrakcji spowodowały, że ekostoisko Urzędu Miasta Ostrowca odwiedziło mnóstwo mieszkańców.

 

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Fot. Archiwum ABRYS

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK