Aktualności

Dymski i ?Mali Przyrodnicy?

Dzisiaj Dymski wraz z Zielniakiem odwiedzili przedszkole ?Mali Przyrodnicy? w Poznaniu. W ramach zajęć opowiadali o konieczności dbania o środowisko poprzez właściwe zagospodarowanie odpadów, ochronę powietrza czy też wykorzystywanie energii z ekologicznych źródeł.

Zajęcia, które były elementem obchodów w przedszkolu Dnia Ziemi, rozpoczęły się od prezentacji filmu, dzięki któremu dzieci dowiedziały się, kim jest komisarz Dymski oraz jakie skutki zdrowotne ma zanieczyszczenie powietrza. Po zakończonej projekcji, do sali z wiaderkiem pełnym odpadów weszła kobieta, która zamierzała wrzucić je do ustawionego w sali pieca. W tym momencie do sali wszedł komisarz Dymski z krzykiem ?Nie rób tego!?. Między nim a kobietą (jak się okazało panią Martą) nawiązała się dyskusja o konieczności segregacji odpadów. Dzieci wraz z Dymskim pomogły kobiecie posegregować odpady, wrzucając je do pojemników w odpowiednich kolorach. Wśród odpadów znalazły się także baterie, lekarstwa, zużyty telefon, co spowodowało dyskusję o sposobach postępowania z nimi.

Kobieta była jednak zmartwiona tym, że nie może wrzucać odpadów do pieca, bo to było główne źródło ciepła w jej domostwie. Dymski w swojej ?magicznej, ekologicznej? walizce miał różnorodne materiały, dzięki którym otrzymuje się energię (zarówno cieplną, jak i elektryczną). Oprócz kawałków drewna, węgla i brykietu ze słomy w walizce znalazła się lampka solarna, latarka na dynamo oraz wiatraczek. Dymski prezentował te materiały i opowiadał o możliwościach ich zastosowania w procesach wytwarzania energii.

Kolejnymi punktami programu była prezentacja działania filtrów do wody, a także wizyta Zielniaka, który przyniósł ze sobą bratki oraz komiks ?Dymski kontra dymony?.

Zajęcia odbyły się w dwóch wersjach (dla starszych i młodszych grup) i wzięli w nich udział wszystkie dzieci z poznańskiego przedszkola ?Mali Przyrodnicy?. Każde zajęcia zakończyła wspólna fotografia.

Małgorzata Masłowska-Bandosz

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK