Aktualności

Kalisz tworzy zdrową atmosferę

W ubiegły weekend w Kaliszu odbył się Piknik Ekologiczny. W ramach wydarzenia zostały zorganizowane liczne konkursy, zabawy, warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, a także gra miejska ?Porwanie Dymskiego?.

 

Impreza była elementem realizowanej przez Miasto Kalisz kampanii pn. ?TworzyMy zdrową atmosferę Kalisza ? edukacja ekologiczna mieszkańców Kalisza, poprzez wydanie publikacji, festyn ekologiczny, konkursy i warsztaty?, realizowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

 

Piknik rozpoczęła gra miejska, w ramach której do rozwiązania było pięć zadań dotyczących ochrony powietrza. Punkty zadaniowe były rozmieszczone w przestrzeni miejskiej, a zadaniem drużyn było zebranie jak największej ilości punktów za właściwe rozwiązanie zadań. Grę wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kaliszu, która wykazała się najlepszą znajomością zagadnień dotyczących racjonalnego gospodarowania energią, a także niskiej emisji. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody ? plecaki solarne, a każdy uczestnik otrzymał ? ładowarkę solarną. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono także szczęśliwego posiadacza? roweru!

 

Elementem wydarzenia były też liczne warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów, w ramach których można było pomalować torbę w ekologiczny wzór, zrobić breloczek z korka po winie, recyklingową zakładkę do książek, a także świecznik ze starego słoika czy też puszki po konserwach. Nie zabrakło także warsztatów, prezentujących odnawialne źródła energii, także warsztatów ?Chemia z naturą?, podczas których można było poeksperymentować przy użyciu naturalnych substancji i materiałów.

 

Dużą atrakcją był także konkurs ?wKOŁO niskiej emisji?, w którym za poprawne rozwiązanie zagadki, zadania, rebusu czy też właściwą odpowiedź na zadane pytanie, będzie można otrzymać żarówki LED, a także przygotowane przez Urząd Miasta Kalisza komiksy, zgadywanki i malowanki.

 

Sporo atrakcji czekało także na uczestników w niedzielę ? 30 września. Przed ratuszem odbył się m.in. pokaz mody ekologicznej, przygotowany przez przedszkola, biorące udział w konkursie na strój z materiałów wtórnych pn. ?Energia słońca, wiatru i wody?. W konkursie wygrało Przedszkole Nr. 9 w Kaliszu, które w nagrodę otrzymało zestawy do biodegradacji oraz badania jakości powietrza. Nie zabrakło także nagród indywidualnych dla wszystkich uczestników konkursu. Dużym zainteresowaniem cieszył się też spektakl ?Na ratunek Czystolandii? w wykonaniu zespołu z Działu Edukacji Ekologicznej ABRYS, a także energorowery, dzięki którym produkowany był świeży sok z pomarańczy, a także bańki mydlane.
 
Dzieci mogły skorzystać także ze specjalnej strefy animacji, w której były tworzone zwierzęta z balonów, malowane buźki oraz pokaz baniek mydlanych!

 

Wydarzenie organizowane przez Miasto Kalisz przygotował Dział Edukacji Ekologicznej ABRYS.

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK