Gmina Lublin r4ealizuje projekt ,,Nie truj powietrza- miej wpływ na to, czym oddychasz”, którego zadaniem jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców Lublina. Zapraszamy na konferencje podsumowującą projekt ?Nie truj powietrza – miej czym oddychać?, która odbędzie się 27 października (poniedziałek) w Trybunale Koronnym o godzinie 10:00.
Na konferencji omówione zostaną tematy związane z problemami wynikającymi z ?niskiej emisji? i co najważniejsze – przedstawione zostaną metody jej przeciwdziałania. Oprócz tego, przewidziane jest wręczenie nagród dzieciom i młodzieży, których prace zwyciężyły w zorganizowanym konkursie plastycznym, oraz zajęcia dla nich pt. „Wdech i wydech”, czyli krótka historia o niskiej emisji.
?Niska emisja? jest wprowadzaniem zanieczyszczeń na niewielkich wysokościach (do 40 m) przez sektor komunalno-bytowy. Wprowadzanie produktów spalania paliw takich jak pyły, tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenki węgla, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie, na niewielkich wysokościach, najczęściej w zwartej zabudowie powoduje, że zanieczyszczenia nie rozprzestrzeniają się, gromadzą się w miejscach ich powstawania, stając się poważnym problemem ekologicznym i zdrowotnym lokalnej społeczności.
Unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia mogą wywoływać choroby i dolegliwości takie jak podrażnienia błony śluzowej powodujące choroby górnych dróg oddechowych i oczu, astma oskrzelowa, bóle głowy, złe samopoczucie, reakcje alergiczne, choroby układu krążenia oraz choroby nowotworowe.
Jak zadbać o czystsze powietrze? Przede wszystkim poprzez:
- utrzymywanie we właściwym stanie technicznym pieców i kotłowni ? wyższa sprawność urządzeń to również niższe zużycie opału,
- dokonywanie okresowych przeglądów kominiarskich, które oprócz poprawy warunków spalania zwiększają bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń,
- stosowanie węgla dobrej jakości, o niskiej zawartości popiołu i siarki,
- nie spalanie odpadów, np.: plastiku, gumy, opakowań bo farbach, lakierach, rozpuszczalnikach, płyt wiórowych, sklejki, pomalowanego lub impregnowanego drewna itd.
- wymianę starych, mało efektywnych kotłów na nowe wysokosprawne urządzenia,
- wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.
W bieżącym roku, od 1 kwietnia do 31 grudnia, Gmina Lublin realizuje projekt współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Nie truj powietrza – miej czym oddychać” ? kapania edukacyjna dotycząca przeciwdziałania niskiej emisji. Projekt realizowany jest w ramach programu priorytowego 7 – Edukacja ekologiczna, tematyka: Przeciwdziałanie niskiej emisji.
Do tej pory opublikowane zostały artykuły informacyjne omawiające problem ?niskiej emisji?, wyprodukowane zostały i wyemitowane na portalach społecznościowych spot i film edukacyjny, zorganizowany został i rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży nawiązujący do tematu kampanii „Nie truj powietrza – miej czym oddychać”. W realizacji jest druk i dystrybucja plakatu oraz kampania billboardowa, przy czym do przygotowania projektu graficznego plakatu i billboardu wykorzystana została jedna z nagrodzonych, dziecięcych prac plastycznych.
Źródło: UM Lublin