Aktualności

Kraków ułatwia wymianę pieców

Rozliczenie dotacji na wymianę pieców w sposób bezgotówkowy, uproszczenie wzorów wniosków oraz specjalna lista firm rekomendowanych, które przeprowadzą prace to tylko część nowości, które pojawią się w krakowskim Programie Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE). Tak zdecydowano podczas środowej sesji Rady Miejskiej Krakowa.

Głównym celem przyjętych zmian do uchwały w sprawie zmian w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) jest stworzenie jeszcze bardziej zachęcających warunków otrzymania dofinansowania do zadań, które w szczególności przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Odnoszą się one do zmiany systemu ogrzewania na proekologiczne i instalacji OZE.

Zaproponowane zmiany

Wśród regulacji, które zostaną wdrożone w PONE znajdują się m.in. możliwość bezgotówkowego rozliczenia dotacji, tj. przekazania środków bezpośrednio na konto wykonawcy realizującego zadanie, pod warunkiem przedstawienia dokumentów w potwierdzających wykonanie zadania objętego dotacją.

Zaproponowaliśmy też uproszczenie wzorów wniosków, a wręcz ich maksymalnie uproszczenie.Zdecydowaliśmy o rezygnacji z wielu załączników, które m.in. wpływały na termin ich rozpatrywania są to dokumenty, które wnioskodawcy zobligowani byli udostępniać od poszczególnych dostawców ciepła bądź gazu czy energii elektrycznej. Rezygnujemy z tych załączników, a mieszkaniec sam będzie prowadził pewne ustalenia z gazownią, elektrownią czy MPEC-em, my nie będziemy wymagać takich dokumentów ? powiedziała Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UM Kraków. I dodała, że pozostałe załączniki np. potwierdzenie powierzchni lokalu, będą sprawdzane we własnym zakresie.

Z kolei większość informacji przedkładanych przez mieszkańców przyjmie formę oświadczeń. Nie trzeba będzie także udowadniać, że ogrzewanie proekologiczne ma więcej niż 10 lat. ? Będziemy bazowali na oświadczeniach ? uzupełniła.

Kolejna rzecz dotyczy stworzenia listy rekomendowanych przez Gminę Miejską Kraków wykonawców, realizujących zadania z zakresu zmiany systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym, podłączenia ciepłej wody użytkowej, instalacji kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Mieszkaniec będzie miał jednak dowolność. Może skorzystać z usług wybranej przez siebie firmy lub znajdującej się na zaproponowanej liście. Warto dodać, że regulacja nie ma wpływu na dochody Miasta oraz nie wymaga zwiększenia zatrudnienia do obsługi realizacji zadania, nie wymaga także poniesienia innych dodatkowych wydatków na funkcjonowanie UMK oraz nie będzie powodować w przyszłości innych dodatkowych kosztów niż ponoszone przed jej wprowadzeniem.

Działania reorganizacyjne

Pozostałe zmiany mają charakter porządkowy. Podsumowano także dotychczasowe działania miasta na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie. Powstały m.in. Punkty Obsługi Mieszkańców, które przyjmują wnioski dotyczące zmiany sposobu ogrzewania w krakowskiej Galerii Bronowice i Bonarka. Dodatkowo zostały wydłużone godziny pracy urzędników przyjmujących wnioski. Do godziny 18:00 punkt doradczy przyjmuje wnioski, można także liczyć w nim na pomoc w wypełnieniu dokumentów oraz otrzymać niezbędne informacje. Została przeprowadzona także reorganizacja Wydziału Kształtowania Środowiska. Został wyszczególniony pion dotacyjny, by płynność realizacji zadań była większa. Obecnie kończą się też prace dotyczące projekt LIFE. Rozpoczęto także projekt kampanii ?TAK dla czystego powietrza?. Urzędnicy udzielają porad i zachęcają mieszkańców do zmiany sposobu ogrzewania.

Źródło: portalkomunalny.pl

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK