Aktualności

Kraków wymienia piece

Aż 290 mln zł przeznaczy w najbliższych latach Kraków na wymianę starych palenisk. Miasto wprowadzi również ułatwienia dla osób starających się o dotację, by przyspieszyć tępo realizacji działań.

W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Krakowie zlikwidowano łącznie w latach 1995 ? 2015  ponad 23,5 tysiący palenisk węglowych oraz ponad 2,6 tysięcy kotłowni. Aby powietrze w Krakowie było czystsze planuje się usunąć jeszcze blisko 22 tys. nieefektywnych źródeł ciepła. Pieniądze na ten cel pochodzić będą z NFOŚiGW i WFOŚiGW w ramach programów ?KAWKA? oraz ZIT. W tym roku pula do wykorzystania to 120 mln zł. Równocześnie Kraków aplikuje o  dodatkowe środki na ograniczenie niskiej emisji.

Żeby wymiana pieców następowała szybciej Rada Miasta Krakowa wprowadziła na wniosek Prezydenta liczne zachęty i udogodnienia dla beneficjentów programu PONE. Na ten rok utrzymana została dotacja w wysokości do 100 proc. środków kwalifikowanych, wprowadzono możliwości otrzymania dotacji do podwójnych systemów grzewczych np. węglowo-gazowych i węglowo-elektrycznych, zwiększono wysokości środków przydzielanych na instalację pomp, jak również zastosowano nowy, korzystniejszy przelicznik dla beneficjentów niebędących przedsiębiorcą, który pozwoli na zwiększenie dotacji udzielanej szczególnie w przypadku mieszkań o małej powierzchni.  Cały czas trwają również prace nad wprowadzeniem kolejnych udogodnień w zasadach programu PONE, mających na celu przyspieszenie wymiany palenisk na paliwa stałe. Jest wśród nich m.in. planowana rezygnacja z części załączników, które obecnie muszą składać beneficjenci wraz z wnioskiem czy uproszczenie samego wzoru wniosku. Obsługą programu ma się też zająć więcej osób.

Urzędnicy pracują także nad wprowadzeniem rozliczeń bezgotówkowych, gdzie środki otrzymywałby bezpośrednio wykonawca oraz nad sporządzeniem  listy firm, które zaangażowane byłyby w program

Miastu zależy też na bezpośrednim dotarciu do mieszkańców, którzy posiadają jeszcze paleniska węglowe. Stąd, od 11 stycznia 2016 roku rozpoczęła się kampania TAK! DLA CZYSTEGO POWIETRZA, w ramach której do mieszkań krakowian przychodzą pracownicy Urzędu Miasta w celu zachęcenia mieszkańców do zmiany ogrzewania na ekologiczne. Ankieterzy przedstawiają mieszkańcom Krakowa oferty na wymianę systemu ogrzewania na proekologiczne związane z likwidacją palenisk węglowych. Akcja informacyjna trwa już dwa tygodnie i potrwa do końca marca.

Dodatkowo dla usprawnienia obsługi udzielania dotacji zmieniony został czas pracy części pracowników, którzy będą przyjmowali wnioski od mieszkańców i udzielali informacji na os. Zgody 2 w punkcie informacyjno-doradczym do godziny 18:00. Planowane jest utworzenie kolejnych 4 punktów informacyjnych. Dodatkowo od grudnia 2015 roku można składać wnioski o udzielenie dotacji także w Punktach Obsługi Mieszkańców zlokalizowanych w Galerii Bronowickiej i Galerii Bonarka. Większa jest też liczba pracowników Wydziału Kształtowania Środowiska obsługujących program wymiany pieców.

Źródło: krakow.pl

Foto: krakow.pl

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK