Aktualności

Kraków: większa sieć, mniej pieców

Likwidacja ponad 5 tys. pieców węglowych i zamiana ich na miejską sieć ciepłowniczą, to plan krakowskiego MPEC na najbliższy czas. Miejska spółka przedstawiła specjalny plan inwestycyjny dotyczący Śródmieścia.

175 mln zł to wstępny kosztorys inwestycji, jakie w Śródmieściu chce przeprowadzić miejska spółka ciepłownicza MPEC. Plany dla centrum Krakowa przedstawiono we wtorek na konferencji prasowej.

? Ciepło dostarczane przez miejską spółkę jest bardzo konkurencyjne cenowo w porównaniu z innymi dostawcami. Zależy nam, aby oferta naszej spółki trafiała do jak najszerszego grona klientów. Choć trzeba zdać sobie sprawę, że w przypadku MPEC każda inwestycja musi mieć ekonomiczne podstawy ? mówi Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel.

Taka sytuacja ma miejsce w Śródmieściu. ? Przeprowadzona na zlecenie Magistratu inwentaryzacja czynnych palenisk węglowych to dla nas doskonała wskazówka, gdzie możemy wyjść z ofertą miejskiego ciepła. Na terenie Starego Miasta, Grzegórzek i częściowo Dębnik jest aż 6 tys. pieców. Jest tam też już nasza sieć, którą chcemy mocno rozbudować i zmodernizować, przez co dać ofertę miejskiego ciepła kilku tysiącom gospodarstw domowych ? wyjaśnia Zdzisława Głód, prezes MPEC.

Obecnie na zinwentaryzowanym terenie jest 19,5 km sieci i 9 km przyłączy. Plan MPEC zakłada rozbudowę tej infrastruktury o kolejne 25,6 km sieci i 9 km przyłączy. ? Dodatkowo chcemy wybudować 915 nowych węzłów ciepłowniczych, a także zmodernizować już istniejący ciepłociąg ? wyliczała Zdzisława Głód.

Z szacunków MPEC wynika, że po realizacji całego zamierzenia w Śródmieściu Krakowa, dzięki podpisaniu kontraktu z miejską spółką, może zostać zlikwidowanych ponad 5 tys. pieców węglowych. Aby tego dokonać, w najbliższym czasie MPEC wystąpi do potencjalnych klientów znajdujących się w zinwentaryzowanym terenie z konkretną ofertą przyłączeniową. Chodzi o tych właścicieli, których budynki leżą z dala od istniejącej sieci. Po uzyskaniu odpowiedniej liczby klientów i podpisaniu stosownych kontraktów, rozpocznie się żmudny proces przygotowania inwestycji sieciowych, a więc uzyskania decyzji lokalizacyjnych, pozwoleń, także konserwatorskich z uwagi na to, że spora część terenu znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.

Na końcu jest sama budowa sieci, przyłączenie domów, a także naprawa chodników i jezdni, pod którymi będzie biegł ciepłociąg. Warto pamiętać, że warunkiem koniecznym do rozbudowy sieci cieplnej i podłączenia do niej budynków pozostaje zawsze zgoda właścicieli/zarządców na takie podłączenie i zawarcie z MPEC umowy przyłączeniowej.- Szacujemy, że koszt rozbudowy naszej sieci na tym terenie wyniesie około 175 mln zł ? mówiła prezes MPEC.


Źródło: MPEC

Fot. Depositphotos/vectorass

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK