Aktualności

Mądrze ogrzewajmy w Świdnicy

Ponad połowa budynków w centrum Świdnicy jest ogrzewana węglem za pomocą kotłów lub pieców  kaflowych ? to jeden z wniosków, płynących z przeprowadzonej w mieście inwentaryzacji źródeł ciepła. Efektem jest nienajlepszy stan powietrza i konieczność podjęcia działań edukacyjnych w tym zakresie.

 

W 2016 r. przez blisko pięćdziesiąt dni świdnickie powietrze nie spełniało norm w zakresie jakości. Przyczyną była duża emisja pyłów, których źródłem są właśnie urządzenia grzewcze, w których spalany jest węgiel (często nienajlepszej jakości), a nierzadko także? odpady. Zjawisko powstałe w wyniku takich działań, określane jest mianem niskiej emisji. Jego skutki są bardzo szkodliwe dla zdrowia i środowiska, ponieważ wiążą się m.in. ze zwiększoną zachorowalnością na choroby układu oddechowego, zakwaszeniem gleby i wody, pogorszeniem stanu zieleni miejskiej, a także niszczeniem fasad budynków.

 

Mnogość działań ? jeden cel

By poprawić jakość powietrza miasto Świdnica w kwietniu br. rozpoczęło realizację kampanii edukacyjno-informacyjnej pn. ?Mądrze ogrzewaMY w Świdnicy?. Jej celem było pokazanie korzyści zdrowotnych i społecznych wynikających z eliminacji źródeł niskiej emisji. W ramach akcji powstały plakaty i ulotki, a podczas Dni Świdnicy zorganizowano stoisko edukacyjne, informujące o projekcie i szkodliwości niskiej emisji. Działaniami zostały objęte także dzieci i młodzież ? w przedszkolach odbył się spektakl pn. ?Na ratunek Czystolandii?, opowiadający o walce dzielnego kominiarza z zanieczyszczonym powietrzem, a w szkołach zostały zorganizowane prelekcje poświęcone niskiej emisji. W ramach kampanii przygotowano także komiks pn. ?Strażnicy Świdnicy?, który w zabawny sposób przedstawia historię walki Zdziksława i Gryfeona o stan powietrza w Świdnicy, które na skutek działania lokalnej spółki Tanie Grzanie zostało bardzo zanieczyszczone. Publikacja w formacie elektronicznym znajduje się na stronie internetowej miasta. Tam też zostały zamieszczone powstałe w ramach kampanii spot radiowy i telewizyjny. W ramach projektu 23 września w Świdnicy została przeprowadzona gra miejska ?W stronę ciepła?, w ramach której uczestnicy rozwiązywali zadania dotyczące ochrony powietrza, niskiej emisji oraz proekologicznych źródeł ciepła.  Grę wygrała drużyna, która najlepiej rozwiązała przygotowane w ramach zmagań zadania. Warto było wziąć udział w rozgrywkach, gdyż na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody w postaci plecaków turystycznych, a dodatkowo jeden uczestnik gry wygrał rower. Elementem kampanii edukacyjnej było także szkolenie dla nauczycieli oraz strażników miejskich.

Mieszkańcu, nie pal byle czym!

Działanie edukacyjne, prowadzone przez miasto miały na celu nie tylko zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców, w zakresie zjawiska niskiej emisji, ale przede wszystkim zachęcenie ich do zmiany swoich zachowań i skorzystania z dostępnych na rynku rozwiązań, mających na celu poprawę jakości powietrza w mieście. A cel jest istotny ? poprawa warunków życia i zdrowia mieszkańców, a więc? mądrze ogrzewajmy w Świdnicy!

 

 GRA_MIEJSKA (100)

Uczestnicy gry miejskiej (Archiwum ABRYS)

12_09_2017_PP_16_Świdnica (8)

Spektakl ?Na ratunek Czystolandii? (Archiwum ABRYS)

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK