Aktualności

(O)cena powietrza w Polsce

Fundacja ClientEarth przedstawiła raport, z którego wynika, że wg danych z 2013 r. poziomy dopuszczalne pyłów zawieszonych nie były przekroczone jedynie w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, aglomeracji trójmiejskiej i białostockiej oraz w Zielonej Górze.

Zanieczyszczenie powietrza jest ogromnym problemem także dla uzdrowisk ? według raportu przygotowanego na zlecenie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska wszystkie uzdrowiska znajdują się na obszarach, w których normy są przekroczone. Uzdrowiska zaś nie tylko pobierają tzw. opłatę uzdrowiskową od kuracjuszy (wynoszącą do 4,30 zł od osoby za dobę), ale otrzymują też dotację od Skarbu Państwa, choć dotacje te mogą być przyznawane tylko tym ośrodkom, które podejmują działania w zakresie poprawy czystości powietrza.

? Wnioski z raportu zaskoczyły nas ? mówi Małgorzata Smolak, prawniczka Fundacji i współautorka raportu. ? Biorąc pod uwagę przekroczenia dopuszczalnego poziomu szkodliwych dla zdrowia substancji w powietrzu, żadne z istniejących uzdrowisk nie kwalifikowałoby się dzisiaj do nadania mu takiego statusu ? dodaje Smolak.

Polska  jest największym emitentem rakotwórczego bezno(a)pirenu w Unii Europejskiej, a pod względem zanieczyszczenia pyłami nasz kraj zajmuje przedostatnie miejsce. Swoim raportem ClientEarth chce przede wszystkim zwrócić uwagę władz samorządowych i centralnych na konieczność podjęcia przez nie natychmiastowych i skutecznych działań.

? Brak aktywności ze strony władz powoduje, że obywatele płacą dwukrotnie ? raz finansowo podczas pobytu w uzdrowiskach, na wakacjach czy konferencjach, i ponownie ? płacą własnym zdrowiem, bo wypoczywając i lecząc się wdychają szkodliwe zanieczyszczenia ? podkreśla Smolak.

Raport podkreśla, że uzdrowiska położone są w strefach w rozumieniu przepisów Prawa ochrony środowiska, w których badania powietrza przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa uzasadniają ich zaklasyfikowanie do kategorii C, tj. do kategorii obejmującej strefy, w których stężenia substancji przekraczają poziomy dopuszczalne powiększone o margines tolerancji albo poziomy docelowe.

W opinii Fundacji okoliczność ta ma znaczenie przy ocenie spełniania kryteriów, jakie musi spełniać miejscowość/gmina starająca się o nadanie danemu obszarowi statusu uzdrowiska oraz powinna być wzięta pod uwagę w procesie weryfikacji statusu uzdrowiskowego, wraz z ewentualnym ? w wypadku jej negatywnego przebiegu ? wprowadzeniem okresu dostosowawczego w celu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Źródło: Fundacja ClientEarth

Fot. Depositphotos

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK