Aktualności

Odpowiedzialne ogrzewanie = czyste powietrze

Pod tym hasłem już od ponad dwóch lat w Nakle nad Notecią realizowana jest kampania informacyjno-edukacyjna, poświęcona tematowi niskiej emisji. Wczoraj miała miejsce jej kolejna odsłona ? Urząd  Miasta i Gminy Nakło nad Notecią zorganizował spotkanie z mieszkańcami. 

 

Głównym tematem spotkania było właściwe postępowanie z urządzeniami grzewczymi, bo jak zauważył prowadzący wydarzenie ? Tomasz Opłat, mistrz kominiarski z Korporacji Kominiarzy Polskich by poprawić jakość powietrza w mieście nie tylko należy zmieniać urządzenia grzewcze na bardziej przyjazne środowisku, ale przede wszystkim zmienić sposób palenia węglem piecu. ? Jedną z metod palenia węglem, która charakteryzuje się mniejszą emisją zanieczyszczeń jest tzw. palenie od góry. Chodzi o takie postępowanie by warstwa żaru znajdowała się na górze paleniska i stopniowo schodziła w dół, dzięki czemu spala się nie tylko mniej węgla, ale także wydobywa się mniej zanieczyszczeń ? wyjaśnił Tomasz Opłat.  W efekcie takiego spalania z komina wydostaje się niemal przezroczysty dym. ? Nie wszystkie urządzenia grzewcze nadają się do takiego postępowania, ale można go stosować m.in. w kotłach z poziomym lub pionowym wymiennikiem, piecach kaflowych, piecach kuchennych czy też nawet kominkach ? dodał. Zwrócono także uwagę na jakość kupowanego surowca ? najlepiej wybrać węgiel z niską zawartością popiołu oraz siarki oraz dobrze wysuszone drewno. ? Tych parametrów nie rozróżnimy gołym okiem, warto więc wybierać sprawdzonych dostawców, którzy mogą pochwalić się certyfikatem swoich produktów ? zauważył. Nie bez znaczenia jest także właściwa eksploatacja i konserwacja urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych.

 

O przyczynach i konsekwencjach niskiej emisji mówiła z kolei Małgorzata Masłowska-Bandosz, kierownik Działu Edukacji Ekologicznej z firmy ABRYS, która z ramienia firmy odpowiadała za organizację spotkania. ? Niska emisja wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, łącznie ze skróceniem długości życia. Jest ona przyczyną m.in. chorób układu oddechowego, nerwowego i krążenia. Ponadto obniża kondycję roślin, powoduje zakwaszenie zbiorników wodnych, niszczy glebę i powoduje szare zacieki na budynkach. ?Siła rażenia? dymiących kominów nie jest duża ? zanieczyszczenia opadają w najbliższej okolicy, zatem zanieczyszczając powietrze ? trujemy najbliższych ? stwierdziła M.Masłowska-Bandosz. Wskazała możliwości poprawy jakości powietrza, zwracając również uwagę na zanieczyszczenia powietrza, będące wynikiem funkcjonowania transportu.

 

Urząd  Miasta i Gminy Nakło nad Notecią podejmuje szereg działań, mających na celu walkę z niską emisją. ? Mieszkańcy mogą się ubiegać o dofinansowanie na wymianę źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Dotacja może wynieść nawet 2000 zł, jeśli stare kotły węglowe wymieniane są na ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne, pompę ciepła czy też ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej ? powiedział Piotr Kalamon, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią. Ponadto przypomniał, że dużo zmian zachodzi ostatnio w zakresie ochrony powietrza, począwszy od wprowadzania uchwał antysmogowych w miastach, poprzez zakazy produkcji kotłów, niespełniających piątej klasy emisyjności i należy spodziewać się wkrótce również zmian dotyczących jakości spalanego paliwa. Oznacza to więc, że jakość powietrza w najbliższych latach systematycznie będzie się poprawiała.

 

O tym, że w Nakle sporo jest jeszcze do zrobienia pod kątem jakości powietrza przekonywała także zaprezentowana podczas spotkania wystawa fotografii, będących owocami zorganizowanego przez Miasto konkursu fotograficznego pn. ?Jesienne dymony. W poszukiwaniu smoga nakielskiego?. Zadaniem uczestników było zrobienie fotografii, obrazującej niską emisję w mieście, a spotkanie w tym temacie było doskonałą okazją nie tylko do zaprezentowania prac, ale także do nagrodzenia laureatów. Zwycięzcy otrzymali słuchawki komputerowe, powerbanki oraz smart watche. ? Nagrody choć bardzo cenne nie były jednak najważniejsze ? chcieliśmy poprzez organizację tego konkursu zachęcić uczestników, a także ich opiekunów do przemyśleń dotyczących jakości powietrza w naszej gminie ? podkreślił P. Kalamon.

Spotkanie zakończyła niespodzianka, w ramach której uczestnicy mieli okazję zdobyć czujniki czadu.

 

 

ULOTKA

 

Kampania ?Odpowiedzialne ogrzewanie = czyste powietrze? jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK