Aktualności

Pieniądze na ochronę powietrza

W Łapszach Niżnych zostaną zmodernizowane kotłownie w budynkach użyteczności publicznej, a na prywatnych domach będą zamontowane kolektory słoneczne. Z kolei w Sromowcach Niżnych Zespół Placówek Oświatowych zyska nowoczesny, ekologiczny system grzewczy. Realizacja tych inwestycji będzie możliwa dzięki dofiansowaniu ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

? Obecnie wiele się mówi o złej jakości powietrza w naszym województwie, ale nie każdy może się pochwalić działaniami w kierunku poprawy tego zjawiska. Wasz Gmina pokazała, iż warto być aktywnym w pozyskiwaniu środku na działania zmierzające do poprawy środowiska naturalnego i tego bardzo Wam gratuluję ? powiedział Stanisław Sorys, członewk zarządu Województwa Małopolskiego do wójta i przedstawicieli rady gminy Łapsze Niżne.

Położona na terenie Pienińskiego Parku Narodowego gmina aktywnie korzysta z funduszy unijnych w zakresie ochrony powietrza i stosowania energooszczędnych rozwiązań. W latach 2007-2012 realizowała projekt, który miał na celu ochronę powietrza. Teraz działania proekologiczne gminy uzupełni projekt rozszerzenia istniejącej sieci kotłowni na biomasę o dwa nowe obiekty użyteczności publicznej tj. Urząd Gminy w Łapszach Niżnych oraz budynek wielofunkcyjny we Frydmanie. Ponadto w ramach projektu zaplanowano także montaż instalacji solarnych na 128 budynkach prywatnych leżących na terenie gminy. Zarząd województwa dofinansuje inwestycję kwotą ponad 1,5 mln zł.

W Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych zostanie przeprowadzona gruntowna modernizacja istniejących pomieszczeń kotłowni olejowej i wybudowana kotłownia opalana biomasą wraz z magazynem paliwa. Ściany zewnętrzne budynku, stropu i stropodachu zostaną ocieplone, a nad użytkowanym poddaszem zostaną zamontowane okna.

Oprócz poprawienia warunków nauki uczniów, poprawi się jakość powietrza w Sromowcach Niżnych, które są pienińską miejscowością turystyczną, położoną na obszarach Natury 2000. Zarząd przeznaczył na tę inwestycję ponad 1 mln zł.

? Gratuluję przygotowania bardzo dobrego projektu, który będzie służyć m.in. dzieciom uczącym się w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych. Chcecie zastosować modernizację źródła ciepła na biomasę, co obecnie jest ważnym elementem w walce o dobrą jakość powietrza. Takie działanie proekologiczne daje możliwość wykorzystywania różnego rodzaju odpadów pojawiających się w naszym środowisku. Życzę przejścia przez całą realizację projektu i oby takie rozwiązanie służyło wielu pokoleniom ? powiedział Stanisław Sorys, przekazując władzom gminy umowę.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Marszałkowskiego

Fot. Depositphotos/singkham

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK