10 grudnia w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampanię informacyjną ,,Misja- emisja?. Podczas konferencji można było się dowiedzieć, jakie działania zostały zrealizowane w ramach projektu oraz jakie efekty zostały osiągnięte. Konferencja była prowadzona przez Tomasza Szymkowiaka- koordynatora kampanii ,,Misja- emisja?. Na konferencję zostali zaproszeni laureaci konkursu ,,Gmina z misją??, koordynator programu KAWKA oraz przedstawiciel fundacji PlasticsEurope.
Kampania miała na celu podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat zjawiska niskiej emisji- czym jest dlaczego jest aż tak szkodliwe i w jaki sposób je ograniczać. Pokazała także jakie niebezpieczeństwo wynika z korzystania z nisko sprawnych urządzeń grzewczych. W ramach kampanii udało się zrealizować konkurs dla gmin, konkurs dla nauczycieli, dni otwarte ciepłowni wraz z przedsiębiorstwami ciepłowniczymi, stworzono także spoty filmowe promujące kampanię.
Konferencję rozpoczęto od uhonorowania laureatów konkursu ,,Lekcja o niskiej emisji??. Konkurs skierowany był dla nauczycieli i osób zainteresowanych edukacją ekologiczną, polegał na napisaniu scenariusza lekcyjnego na temat niskiej emisji. W gronie zwycięzców znalazły się:
Po wręczeniu nagród przedstawiciele zwycięskich gmin opowiedzieli o działaniach jakie podejmowały samorządy, aby ograniczyć zjawisko niskiej emisji.
Pełnomocnik prezydenta Bielska-Białej ds. zarządzania energią Piotr Sołtysek wskazał, że dzięki modernizacji miejskiej sieci ciepłowniczej miasto ograniczyło straty energii, dające przeliczyć się na 11 tys. ton niespalonego węgla. ?To ogromna ulga dla środowiska, w związku z tym zmniejszają się też koszty? ? powiedział. Przypomniał, że Bielsko-Biała jest położone w kotlinach i dolinach, rzadkie są wiatry, stąd w mieście zatrzymują się zanieczyszczenia. Aby ograniczyć niską emisję władze lokalne dotują więc też wymianę pieców węglowych, czy aktywnie zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i rowerów.
Kierowniczka Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej w Piasecznie Jolanta Łączyńska zwróciła natomiast uwagę, że w jej mieście nowi mieszkańcy korzystają z paliwa gazowego, coraz częściej dostrzega się też odnawialne źródła energii. Jej zdaniem większy problem dotyczy starszej zabudowy i ludzi starszych, których trudno przekonać do segregacji odpadów i niepalenia ich w piecach. Do nich władze starają się dotrzeć z przekazem o szkodliwości takich działań. W ramach walki z niską emisją Piaseczno dotuje m.in. wymianę pieców węglowych na gazowe, a remontowany dworzec kolejowy będzie ogrzewany przez ciepłownię ? dodała Łączyńska.
Wójt gminy Koszęcin- Grzegorz Ziaja zwrócił uwagę na fakt, ze kilka lat temu problem niskiej emisji na terenie gminy było bardzo duży, związane to było m.in. z niską świadomością ekologiczną mieszkańców, którzy do ogrzewania używali materiały odpadowe i niskiej jakości węgiel. Władze miasta, aby ograniczyć niską emisję, zaczęły przyznawać mieszkańcom dofinansowania na wymianę sposobów ogrzewania, usuwanie azbestu, termomodernizację budynków oraz prowadziły edukację ekologiczną mieszkańców.
Uczestnicząca w debacie ekspert dr inż. Edyta Wielgus- Barry z fundacji Plastics Europe, poinformowała nas o tym jak bardzo szkodliwe i nieopłacalne jest wykorzystywanie tworzyw sztucznych jako paliwa. Podczas spalania do powietrza uwalnianie są toksyczne substancje, negatywnie oddziałujące na zdrowie ludzi i zwierząt. Rozmówczyni zaznaczyła także, ze spalanie plastików nie jest opłacalna, ponieważ mają one niską wartość energetyczną.
Koordynator programu KAWKA Mariusz Popiołek przybliżył nam idee programu KAWKA oraz jakie efekty otrzymano poprzez realizację tego programu. Zaznaczył on także, że przez nami jeszcze długa droga, aby całkowicie obniżyć zjawisko niskiej emisji w Polsce. Zaznaczył także, że do naszych obywateli można trafić tylko i wyłącznie przez kieszeń.
Podczas konferencji uczestniczył nam także komisarz Dymski- ikona kampanii ,,Misja- emisja.
Maria Heimann
Fot. Archiwum Abrys sp. z o.o.