Aktualności

Polski Alarm Smogowy

Krakowski Alarm Smogowy, Dolnośląski Alarm Smogowy oraz Podhalański Alarm Smogowy rozpoczynają kampanię pod nazwą Polski Alarm Smogowy. Jej celem jest zainicjowanie zmian w prawie, dotyczącym ochrony powietrza, co ma  wpłynąć na likwidację niskiej emisji w kraju. 

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej ? normy dla rakotwórczego benzopirenu są przekraczane w skali kraju o 500%. Wraz z Bułgarią prowadzimy również pod względem zapylenia powietrza. Jakość powietrza pogarsza się wyraźnie w sezonie grzewczym, gdyż głównym źródłem tych zanieczyszczeń są domowe piece na węgiel i inne paliwa stałe. Z powodu fatalnej jakości powietrza każdego roku przedwcześnie umiera 45 000 Polaków. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi nie tylko do chorób układu oddechowego, ale również do większego ryzyka wystąpienia nowotworów, zawałów serca, udarów mózgu, szybszego starzenia się układu nerwowego i wielu innych schorzeń.

Świadomość tego problemu rośnie, a w kolejnych miastach i regionach powstają społeczne inicjatywy na rzecz poprawy jakości powietrza. Jednak osiągnięcie realnych zmian w tym zakresie wymaga zmian w prawie krajowym. Dlatego też Krakowski Alarm Smogowy wraz z Dolnośląskim Alarmem Smogowym i Podhalańskim Alarmem Smogowym rozpoczynają kampanię na rzecz tych zmian pod hasłem Polskiego Alarmu Smogowego.

Źródło: Krakowski Alarm Smogowy

Fot. Depositphotos/dimmushka

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK