Aktualności

Prosument powalczy z niską emisją

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył pierwsze 100 milionów złotych dla samorządów zainteresowanych współpracą w ramach programu Prosument. Oferując wsparcie m.in. na montaż pieców na biomasę i pomp ciepła program pomoże samorządom w wysiłkach zmierzających do ograniczenia niskiej emisji.

Według szacunków NFOŚiGW efektem programu będzie coroczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla w wysokości 165 tys.ton.

Dofinansowanie pokrywa koszty kwalifikowane instalacji produkujących energię elektryczną i cieplną na potrzeby własne osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Może być udzielane zainteresowanym poprzez samorządy oferujące pomoc swoim mieszkańcom. – Dla przyszłych producentów energii to najkrótsza droga do sfinansowania mikroelektrowni – mówi Witold Maziarz z NFOŚiGW.

Wsparciem publicznym objęte są zakupy i montaż 6 rodzajów instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła i energii elektrycznej na potrzeby istniejących lub budowanych budynków mieszkalnych. To kolektory słoneczne, małe wiatraki, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, małe biogazownie, piece na biomasę i układy mikrokogeneracyjne. Zależnie od rodzaju instalacji NFOŚiGW oferuje dotacje w wysokości 20-40% dofinansowania oraz pożyczki oprocentowane na 1% w skali roku na pozostałe koszty kwalifikowane.

Nabór wniosków dla zainteresowanych samorządów rusza już 26 maja. Później samorządy dokonają wyboru obiektów do montażu instalacji na podstawie zgłoszeń od osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym oraz wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych zarządzających budynkami wielorodzinnymi.

Samorząd składający wniosek na zebrane wcześniej inwestycje musi posiadać wstępne umowy, określające m.in. warunki realizacji, finansowania, udostępniania nieruchomości, eksploatacji inwestycji oraz kontroli. Minimalna kwota wniosku to 1 mln zł. Można je składać w trybie ciągłym aż do wyczerpania środków, jednak nie później niż do 2015 r.

Współpraca przyszłych inwestorów z zainteresowanymi samorządami to pierwsza spośród trzech zaplanowanych możliwości pozyskania funduszy na produkcję energii z OZE. W przyszłości klienci indywidualni, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Prosumenta także poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz banki współpracujące z NFOŚiGW. Takie możliwości zostaną uruchomione w II półroczu br.

Więcej informacji:

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/informacje-o-programie/

Źródło: NFOŚIGW

Fot. Depositphotos/AndreyPopov

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK