Aktualności

Sosnowiec oddycha z Misją-emisją

Wymiana doświadczeń w zakresie działań służących poprawie powietrza pomiędzy miastami okręgów śląskiego i małopolskiego, omówienie sposobów finansowania inwestycji dotyczących efektywności energetycznej oraz projektów transportowych, a także działania edukacyjno-informacyjne podejmowane na terenie całego kraju były przedmiotem konferencji zorganizowanej w ramach IV spotkania Platformy Zdrowego Środowiska 25 marca br. w Sosnowcu. Wśród zaprezentowanych przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego kampanii edukacyjnych nie zabrakło także ?Misji-emisji?. 

Cykl prelekcji pod hasłem ?Wspomaganie w podejmowaniu decyzji na rzecz poprawy jakości powietrza i zdrowia na terenach zurbanizowanych? rozpoczął prezydent miasta Sosnowca, witając gości i jednocześnie zwracając uwagę, na to jak ogromna jest skala problemu na Śląsku, a wraz z nią rosnąca potrzeba edukacji mieszkańców w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza spowodowanym m.in. niską emisją spalin w sektorze komunalno-bytowym. Jednym z programów realizowanych na terenie Śląska przez m.in. Urząd Miejski w Sosnowcu przy współpracy z ośrodkami zagranicznymi jest ?Take a breath?, którego dotychczasowe osiągnięcia zaprezentował Eugeniusz Jędrysik z Głównego Instytutu Górnictwa ? beneficjenta projektu. O podjętych na terenie Sosnowca akcjach edukacyjnych ? jak choćby gadżet za jazdę komunikacją miejską ? opowiedziała organizatorka konferencji Grażyna Kowalska z UM w Sosnowcu. W jej prelekcji nie zabrakło również miejsca na prezentację efektów prowadzonego projektu: obniżenie stężenia pyłów PM10 o 5 ?g/m3 rocznie w mieście należy bez wątpienia poczytywać za sukces. Uwagę uczestników skupiła także prezentacja Ewy Olszowskiej-Dej i działań podejmowanych przez władze Krakowa ? miasta najczęściej wskazywanego jako najbardziej zanieczyszczone niską emisją. Powołanie do życia Rady Programowej ds. Ochrony Powietrza, Lokalny Program Osłonowy czy możliwość narzucenia sposobu ogrzewania domu w wydawanych przez władze pozwoleniach na budowę to jedne pierwszy konsekwencji obowiązującego na terenie Krakowa zakazu palenia węglem. Swoje 25 minut miała także koordynatorka kampanii ?Misja-emisja?, która za pomocą filmów edukacyjnych, prezentacji pierwszych wyników konkursu ?Gmina z Misją? oraz dodatku samorządowego czy komiksu zachęcała przedstawicieli śląskich gmin do aktywnego włączenia się w ogólnopolską akcję edukacyjną. 

Popołudniowy blok prelekcji poprzedzony krótką przerwą kawową obfitującą w dyskusję okazał się równie zajmujący, tematy finansowania inwestycji prowadzonych w gminach zarówno w ramach POIŚ, jak i dzięki Regionalnym Programom Operacyjnym niemal zawsze cieszą się wzmożonym zainteresowaniem samorządowców. Z perspektywami na lata 2014?2020 w obrębie działania 9.3 plany gospodarki niskoemisyjnej zaznajomiła słuchaczy konferencji Izabella Stańczak z Ministerstwa Gospodarki, informacjami o możliwościach uzyskania dotacji z programu regionalnego podzieliła się zaś Stefania Koczar-Sikora z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Blok prelekcji poświęconych dotacjom zakończyło wystąpienie Tomasza Wydry z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. 

Problem niskiej emisji od kilku ostatnich lat regularnie jest podejmowany przy rozważaniach poświęconych poprawie jakości powietrza. Potwierdza to liczba prowadzonych na terenie całego kraju projektów informacyjno-edukacyjnych o różnej skali. Zespół projektowy ?Misji-emisji? dziękuję za zaproszenie do udziału w kolejnym przedsięwzięciu edukacyjnym. Dzięki temu hasło ?Walczmy razem!? nie jest tylko pustym sloganem reklamowym, a realnym działaniem. 

Agnieszka Markiewicz  


Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK