Aktualności

Sprawdź czym oddychasz

?Jakość powietrza w Polsce? to nowa mobilna aplikacja przygotowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Dzięki niej będzie można sprawdzić czystość powietrza w swojej okolicy.

W aplikacji dostępne są dane z bieżących odczytów ze stacji monitorujących stan powietrza, autoryzowane przez GIOŚ. Dzięki temu każdy użytkownik będzie mógł uzyskać informacje na temat zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy. Bezpłatną aplikację można pobrać dla systemu Android (przez Google Play). Będzie ona również dostępna dla użytkowników systemu iOS (przez Apple Store).

Po zainstalowaniu aplikacji w swoim telefonie można pobrać dane pochodzące bezpośrednio z około 140 automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych na terenie całego kraju. Urządzenie samo wybierze stację, która znajduje się najbliżej użytkownika. W każdej chwili będzie można również sprawdzić informacje z pozostałych punktów pomiarowych. Aktualizacja danych będzie odbywać się co godzinę.

Wyniki pomiarów są podawane w sześciostopniowej skali (od bardzo dobrego do bardzo złego), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Przykładowo ocena dostateczna, oznacza, że długie przebywanie na otwartym powietrzu połączone z wysiłkiem fizycznym może mieć niekorzystne skutki zdrowotne, dlatego w legendzie znajduje się też zalecenie, aby rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Informacje o jakości powietrza są prezentowane zbiorczo, za pomocą tzw. polskiego indeksu jakości powietrza, który uwzględnia stężenia siedmiu zanieczyszczeń monitorowanych automatycznie, oraz oddzielnie dla poszczególnych substancji ? pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu.

Dostęp do znacznie szerszego zakresu danych można znaleźć na portalu www.powietrze.gios.gov.pl. Znajdują się tam także archiwalne wyniki pomiarów, wyniki ocen jakości powietrza, raporty tematyczne i analizy dotyczące zanieczyszczenia powietrza oraz informacje na temat systemu pomiarów i ocen jakości powietrza w Polsce.

Źródło: www.gios.gov.pl
Fot.: www.gios.gov.pl

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK