Aktualności

Szansa na czyste powietrze w Sosnowcu

Jest nadzieja, że niebawem znikną dymiące kominy z centrum Sosnowca, a stan jakości powietrza ulegnie poprawie. Władze miasta wspólnie z TAURON Ciepło zdecydowały się podjąć działania w kierunku likwidacji niskiej emisji poprzez rozbudowę systemu ciepłowniczego.

 

W Sosnowcu, który od dawna boryka się z problemem zanieczyszczenia powietrza zaproponowano realizację projektu, który zakłada budowę sieci ciepłowniczej w ścisłym centrum miasta. Projekt przewiduje poprowadzenie sieci ciepłowniczej wzdłuż ulic: Szklarnianej, Dekerta, Targowej  i Modrzejowskiej. Urząd Miasta zdeklarował chęć stopniowego przyłączania budynków gminnych będących w zarządzie Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych (MZZL). Według Antoniego Kędzierskiego, dyrektora Departamentu Rynku TAURON Ciepło zainteresowanie wyrazili również mieszkańcy i zarządcy budynków prywatnych.

 

Wspólnie z Tauronem Ciepło, władze Sosnowca chciałyby podłączyć kamienice do sieci ciepłowniczej. Obecnie każde z mieszkań w tych kamienicach ma swój system ogrzewania i często są to stare piece, które emitują ogromną ilość pyłów. Przy centralnym ogrzewaniu nie ma takich problemów.

 

Duża grupa mieszkańców jest zainteresowana przyłączeniem do sieci ? obecnie przygotowywane są umowy dla zarządców budynków. Jednocześnie trwają ustalenia z zarządcami pozostałych budynków. Równolegle TAURON Ciepło opracowuje dokumentację techniczną  dla realizacji tej inwestycji. Prace związane z położeniem ciepłociągu powinny się rozpocząć jesienią br., aby z początkiem 2017 r. ciepło mogło popłynąć do mieszkań przyłączonych do sieci budynków.

 

Mieszkańcy planowanych do przyłączenia budynków, mogą ubiegać się o dotacje z budżetu miasta na modernizację systemu  ogrzewania: z węglowego na  podłączenie do sieci ciepłowniczej. Informacje na temat dotacji do modernizacji ogrzewania można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Sosnowiec. Wnioski o dotacje na zadania realizowane w 2017 r. będzie można składać od 2 stycznia 2017 r. do 30 września 2017 r.

 

Źródło: Urząd Miasta Sosnowca

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK