Aktualności

Trujący problem

Każdego roku zimą jak bumerang wraca problem niskiej emisji. W Polsce 18% mieszkań ogrzewanych jest piecami. Spalane jest w nich około 6 mln ton węgla, a także śmieci, papier, plastik, butelki po napojach, folie, czy stare meble, które są źródłem zanieczyszczeń oraz toksycznych i rakotwórczych substancji. Alternatywą może być ciepło systemowe, które jest oszczędniejsze i czystsze. 

W Polsce podczas spalania paliw o niskiej sprawności, powstaje prawie 40% emisji tlenku węgla, 18% dwutlenku siarki, 9% tlenków azotu i ponad 17% niemetanowych lotnych związków organicznych. Ten sposób produkcji ciepła jest całkowicie pozbawiony kontroli, a paliwem jest dosłownie wszystko co może zostać spalone w domowych warunkach, co jest źródłem wielu trujących i rakotwórczych substancji. Co więcej piece to jeden z najmniej bezpiecznych sposobów ogrzewania. Według Stowarzyszenia ?Kominy Polskie? w zeszłym sezonie grzewczym w Polsce odnotowano 3,7 tys. zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym prawie 1,8 tys. poszkodowanych i 106 ofiar śmiertelnych zaczadzenia. 

Bezpieczne, bezobsługowe , komfortowe i czystsze (patrz poniższa tabela) jest ciepło systemowe. W ciepłowniach i elektrociepłowniach sprawność wytwarzania i przesyłu jest znacznie wyższa, więc do wyprodukowania takiej samej ilości ciepła wykorzystuje się zdecydowanie mniej paliwa. Poza tym producenci ciepła systemowego w większości posiadają urządzenia ograniczające emisję szkodliwych związków do otoczenia, a zatem produkują też mniej zanieczyszczeń. 



Materiał udostępniony przez partnera kampanii „Misja-emisja”  ? Ciepło Systemowe 

Fot. Depositphotos/rustyelliot

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK