Aktualności

W Krakowie czyszczą ulice

Służby miejskie, urzędnicy oraz radni Krakowa pracują nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby mechaniczne oczyszczanie chodników w większym niż do tej pory stopniu. Dzięki temu będzie można skuteczniej usuwać drobiny pyłu PM10 zalegające nie tylko na jezdni, ale też obok niej.

Eksperymenty prowadzone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie wspólnie z Politechniką Krakowską oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska pokazały, że częstsze zmywanie ulic wydatnie zmniejsza ilość pyłu i przyczynia się likwidacji wtórnej emisji PM10. W przypadku chodników metoda częstego zmywania będzie również skuteczna, ale w bardzo wielu punktach miasta polewaczki nie mają jak oczyścić chodników, bo parkują na nich samochody.

Mając na uwadze przykłady zachodnioeuropejskie, Kraków stara się wypracować najlepsze rozwiązanie możliwe do wdrożenia w lokalnych uwarunkowaniach. Pod uwagę brane są zarówno tymczasowe zmiany w oznakowaniu, zmieniające zasady parkowania na czas trwania czyszczenia danego kwartału, jak i stała korekta organizacji ruchu w mieście, tak by wprowadzić, z góry ustalone, terminy czyszczenia konkretnych arterii, podczas których samochody musiałyby zostać usunięte. Każda z proponowanych recept ma swoje zalety i wady i wiąże się z wydaniem konkretnych pieniędzy z miejskiej kasy.

Wprowadzenie rozwiązania ułatwiającego zmywanie chodników przez MPO i nakładającego dodatkowe obowiązki zmywania na właścicieli nieruchomości wymaga zmian w uchwale RMK o regulaminie utrzymania porządku i czystości w mieście. Trwające prace mają na celu przygotowanie skutecznych przepisów, jednak sytuację utrudnia fakt, że podobne rozwiązanie w regulaminie wprowadzone w Łodzi zostało w zeszłym roku podważone przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Istnieje więc ryzyko, że nawet jeśli zmiany w regulaminie zostaną uchwalone, to WSA podważy zapisy również w przypadku Krakowa. Należy więc podchodzić do zmian ze szczególną starannością, a bardzo ważną kwestią jest skonsultowanie proponowanych rozwiązań jak najszerzej, przed wprowadzeniem ich w życie.

Do czasu wypracowania optymalnych zapisów regulaminu MPO Kraków będzie zmywać i oczyszczać chodniki tam, gdzie to możliwe. Gdyby znowelizowane przepisy weszły w życie, to moglibyśmy zacząć bardziej intensywne zmywanie w zasadzie od razu.

W zeszłym roku zamiatarki MPO Kraków oczyściły ponad 140 tys. km technologicznych ulic, a polewaczki zmyły ponad 180 tys. km technologicznych ulic. W stosunku do roku poprzedniego zmyto o 40 tys. km więcej.

Jeśli chodzi o chodniki to zamiatarki oczyściły ponad 107 mln m2, a zmywaniem objęto ponad 37 mln m2. Do oczyszczania chodników MPO Kraków ma do dyspozycji łącznie 13 zamiatarek i 13 polewaczek. Mechanicznie zmywane są chodniki miejskie w takim stopniu, w jakim to jest możliwe i fizycznie wykonalne, gdzie polewaczki mogą wjechać i gdzie nie przeszkadzają zapakowane auta.

Źródło: portalkomunalny.pl

Fot:  MPO Kraków

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK