Aktualności

Walka z? emisjami

Wysoka jakość węgla, nowoczesne technologie, eliminacja spalania odpadów w piecach oraz promocja energooszczędnego budownictwa to tylko niektóre możliwości ograniczenia niskiej emisji.

Takie wnioski można wyciągnąć po spotkaniu wicepremiera, ministra gospodarki ? Janusza Piechocińskiego z branżą górniczą i producentami kotłów, które odbyło się 18 grudnia 2013 r. w Ministerstwie Gospodarki.

? Węgiel jest podstawą naszego miksu energetycznego, dlatego cieszę się, że w gronie przedstawicieli sektora, producentów kotłów i posłów podejmujemy dyskusję, której celem jest znalezienie recepty na walkę z zanieczyszczeniem powietrza ? powiedział wicepremier Piechociński. Podkreślił, że proces spalania węgla jest jednym z podstawowych źródeł skażenia atmosfery zarówno toksycznymi, jak i nietoksycznymi produktami spalania. ? Rozwój technologii energetycznego wykorzystania węgla sprawił, że procesy te stają się coraz bardziej efektywne, co oznacza, że coraz mniej węgla zużywa się do wytworzenia jednostki energii elektrycznej ? dodał. 

Podczas spotkania nie zabrakło dyskusji na temat decyzji sejmiku województwa małopolskiego, dotyczącej zakazu używania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów. Zdaniem wicepremiera w Krakowie chodziło o ograniczanie niskiej emisji, a skończyło się zakazem spalania węgla. Ponadto stwierdził, że dla osiągnięcia odpowiedniej sprawności przemian energetycznych oraz obniżenia negatywnego wpływu na środowisko zasadniczy wpływ ma fakt, w jaki sposób spalany jest węgiel i z jakich urządzeń korzystamy. ? Na poprawę efektywności energetycznej i ekonomicznej wpływa jakość surowca, wprowadzane nowoczesne technologie, a także urządzenia kontroli i redukcji emisji ? podkreślił. ? Będziemy namawiać firmy produkujące kotły, do modernizacji i wycofywania ze sprzedaży urządzeń, które wkrótce przestaną spełniać normy ? konkludował minister. 

Dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki ? Maciej Kaliski zwrócił uwagę, że poprawę sytuacji związaną z emisjami można osiągnąć m.in. używając polskiego węgla wysokiej jakości, eliminując spalanie odpadów i promując energooszczędne budownictwo. Z kolei dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla dr inż. Aleksander Sobolewski podkreślił, że sposobów na ograniczenie emisji w aglomeracjach jest wiele, ale wszystko sprowadza się do akceptacji społecznej wyższych kosztów. ? Dopóki na rynku dostępny będzie węgiel niskiej jakości, czyli tzw. muł będzie on używany przez gospodarstwa domowe ? powiedział. ? Dlatego ważne jest aby stworzyć rozwiązania prawne, np. standardy kwalifikowanych paliw stałych ? dodał. 

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK