Aktualności

Warszawa zatruta

Z opublikowanego w minionym tygodniu raportu mazowieckiego WIOŚ wynika, że najwięcej szkodliwych substancji jest na zachodzie Warszawy: w dzielnicach Wola, Śródmieście, Ursus i we Włochach. Przyczyną tego stanu jest benzoalfapiren, który trafia do powietrza głównie w wyniku spalania śmieci w zbyt niskich temperaturach m.in. odpadów z tworzyw sztucznych. 

W Warszawie nie ma takiego miejsca, w którym stężenie B(a)P byłoby na niegroźnym dla zdrowia poziomie. Nawet w najczystszych rejonach miasta, czyli w Wilanowie, Wawrze, na Białołęce i Bielanach (czyli w korytarzu Wisły, która przewietrza Warszawę) stężenie tego węglowodoru w powietrzu przekracza dopuszczalne normy i wynosi 1,3 ? 1,4 ?g/m?. Gorsza sytuacja jest na krańcach miasta oddalonych od rzeki (w Wesołej, na Targówku i w Falenicy w Wawrze), najbardziej zagrożone są jednak dzielnice zachodnie: Wola, Bemowo, Włochy, a zwłaszcza w Ursusie, gdzie normy przekroczona są prawie czterokrotnie. 

Główną przyczyną przekraczania norm pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu jest emisja tych substancji z pieców spalających paliwo stałe (i nielegalnie odpady) w domach prywatnych. Obszary podwyższonych stężeń ww. substancji niemal zawsze występują w rejonach osiedli domów ogrzewanych indywidualnie. Należy podkreślić, że spalanie drewna w kominkach i paleniskach pieców domowych powoduje bardzo duże emisje pyłów i benzo(a)pirenu (ze względu na stosunkowo niską temperaturę spalania) i jest działaniem szkodliwym. Spalanie biomasy i węgla w nowoczesnych wysokotemperaturowych piecach elektrociepłowni nie powoduje znacznych emisji tej toksycznej substancji. Według szacunków WIOŚ emisja benzo(a)pirenu z domów ogrzewanych indywidualnie z obszaru Warszawy jest ponad 3 razy większa niż emisja tej substancji z całego przemysłu zlokalizowanego w stolicy. Dla całego województwa mazowieckiego emisja B(a)P z domów jest ponad 14 razy większa niż z przemysłu. W mniejszych miastach województwa mazowieckiego ze względu na znacznie mniejszy procent domów podłączonych do centralnej sieci cieplnej, notujemy wyraźnie wyższe stężenia pyłu zawieszonego i benzo(a)pirenu niż w Warszawie.

 Źródło: www.wios.warszawa.pl

 Fot. Depositphotos.com/alex.stemmer

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK