Aktualności

Wejherowo likwiduje niską emisję

Zakończyła się realizacja projektu ?Likwidacja niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa?. Zadanie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Władze Wejherowa od lat realizują program przebudowy systemów grzewczych na proekologiczne. Przedsięwzięcie realizowane jest w budynkach mieszkalnych. Likwidowane są piece węglowe, a zamiast nich obiekty podłączane są do miejskiej sieci centralnego ogrzewania lub wykonywane jest w nich ogrzewanie gazowe.

Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na ludzi jest niebezpieczne i prowadzi często do przewlekłych chorób ? mówi Piotr Bochiński, zastępca prezydenta Wejherowa. ? Znaczącym źródłem zanieczyszczenia powietrza są spaliny z palenisk domowych oraz małych zakładów wyposażonych w różnego rodzaju piece węglowe. Bardzo niebezpieczne może też być spalanie śmieci w tych piecach. Ograniczenie niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa, pochodzące z indywidualnych pieców węglowych, jest możliwe jedynie w wyniku ich likwidacji ? dodaje.

Na terenie Wejherowa zlikwidowane zostały 94 piece i paleniska węglowe. 10 budynków wielorodzinnych podłączonych zostało do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. W wyniku realizacji inwestycji, o 10 ton rocznie zmniejszyła się emisja pyłów do atmosfery, 1000 ton dwutlenku węgla i 4 kg rakotwórczego benzoapirenu.

W wyniku akcji edukacyjnych nastąpiło podniesienie świadomości w zakresie niskiej emisji. Liczba osób, do których skierowano działania to około 18,5 tys. ? wyjaśnia Magdalena Rabiega z Urzędu Miejskiego w Wejherowie. Akcje edukacyjne miały za zadanie uświadomić mieszkańcom zagrożenia wynikające ze spalania odpadów w kotłach grzewczych oraz na otwartych przestrzeniach. Unowocześniony został system informowania o aktualnym stanie zanieczyszczenia powietrza. W miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, rozwieszone zostały plakaty, rozdawane były ulotki.

Koszt projektu ?Likwidacja niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa? to 774 000 zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił dofinansowania na realizację tej inwestycji w formie pożyczki oraz dotacji.

Źródło: portalkomunalny.pl

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK