Aktualności

Województwo małopolskie i śląskie walczą ze smogiem

Województwo małopolskie oraz śląskie zostaną partnerami Banku Światowego. Zostanie wdrożony projekt ?catching-up regions?, którym ma pomóc w poprawie jakości powietrza.

?Catching-up regions? to projekt wdrażany przez Komisję Europejską na zlecenie której działa Bank Światowy. Będzie on realizowany przez 9 miesięcy do marce przyszłego roku.

Projekt zostanie wdrożony w województwie małopolskim i śląskim, gdzie głównym  problemem jest zanieczyszczone powietrze a wyzwaniem jest dobranie jak najbardziej efektywnych sposobów walki ze smogiem. Efektem tej współpracy mają być nowe instrumenty finansowe przeznaczone na termomodernizację budynków jednorodzinnych np. niskooprocentowane kredyty. Międzynarodowym wsparciem mogłyby zostać objęte osoby dotknięte tzw. ubóstwem energetycznym, czyli mające trudność z ogrzaniem domu lub mieszkania.

W ramach projektu przedstawiciele Banku Światowego odwiedzili kilka gmin w województwie małopolskim: Wadowice, Jordanów i Maków Podhalański. Rozmawiali również z reprezentantami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W tym tygodniu odwiedzą również województwo śląskie, gdzie główną przyczyną zanieczyszczonego powietrza jest rozwój górnictwa. Eksperci przeprowadzą analizę wymogów prawnych oraz sprawdzą czy uda się wprowadzić dodatkowe narzędzia, które w efekcie przyczynią się do poprawy jakości powietrza.

Projekt skierowany jest do krajów słabiej rozwiniętych jednak Polska wiele razy współpracowała z Bankiem Światowym, była miejscem wprowadzania nowatorskich programów, które następnie były powielane w innych krajach. Projekt ma charakter badawczy i doradczy. Wcześniej uczestniczyły w nim województwa świętokrzyskie i podkarpackie jednak wtedy przyczyną współpracy był rozwój gospodarczy i pomoc przedsiębiorcom.

fot. marcosborne

Patroni honorowi

Patroni medialni

Partnerzy

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.OK