Zdaniem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) programy ograniczenia niskiej emisji (PONE) powinny dofinansowywać inwestycje związane z pompami ciepła.
Celem PONE jest kompleksowa likwidacja istniejących, nieefektywnych źródeł ciepła, co ma zostać osiągnięte poprzez zmianę dotychczasowych systemów grzewczych na bardziej przyjazne środowisku, energooszczędne urządzenia grzewcze oraz odnawialne źródła energii (kotły na pelety, pompy ciepła, układy solarne itp.). Efekt rzeczowy aktualizowany na stronie internetowej, dotyczącej PONE pokazuje, że w ramach programów ograniczenia niskiej emisji zanieczyszczeń dotychczas zlikwidowano 4142 stare kotły węglowe. W ponad 80% przypadków zastąpione zostały nowymi kotłami węglowymi. W ramach PONE zamontowano blisko 2,5 tys. układów solarnych, które zapewniają ciepłą wodę, głównie latem. Specjaliści z PORT PC podkreślają, że dane z monitoringu pokazują, że to w okresie grzewczym emitowana jest większa ilość zanieczyszczeń do atmosfery w porównaniu do okresu letniego, a mimo że pompa ciepła nie przyczynia się do niskiej emisji, to w ramach PONE zamontowano jedynie dwie pompy ciepła.
Jak wskazuje PORT PC pompy ciepła jako jedne z nielicznych spośród urządzeń grzewczych nie powodują żadnej niskiej emisji zanieczyszczeń. Jedyna emisja jaka jest z nimi związana, odnosi się do zanieczyszczeń powstałych w procesach produkcji energii elektrycznej, która zasila urządzenie napędzające sprężarkę. Biorąc pod uwagę produkcję energii elektrycznej z węgla kamiennego czy brunatnego, elektrownie opalane nimi wyposażone są w profesjonalne filtry, które w dużej mierze zatrzymują zanieczyszczenia pyłowe. W przypadku absorbcyjnych pomp ciepła, napędzanych gazem praktycznie nie występuję niska emisja zanieczyszczeń. Energetyka prosumencka, w której pompy ciepła można połączyć z instalacjami odnawialnych źródeł energii elektrycznej (np. panele fotowoltaiczne) daje możliwości całkowitego uniknięcia emisji pozostałych zanieczyszczeń. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyć pomp ciepła są niewątpliwie niskie koszty ogrzewania. Użytkowanie pomp ciepła, jest bowiem rozwiązaniem tańszym nawet w stosunku do retortowego kotła węglowego o sprawności 75%.
Zdaniem organizacji zwiększenie ilości działających pomp ciepła w skali kraju przyczyni się również do redukcji emisji CO2. Zgodnie z nowym pakietem klimatycznym do 2030 r. konieczne będzie obniżenie emisji CO2 o ok. 40%. Sprężarkowa pompa ciepła zasilana energią elektryczną wytwarzaną w elektrowniach (elektrociepłowniach) węglowych emituje pośrednio ok. 200-250 g CO2/kWh. Emisja ta nie jest generowana w miejscu wytwarzania ciepła, dodatkowo jest jeszcze ok. 40-60% mniejsza niż emisja dwutlenku węgla z tradycyjnego kotła węglowego. W przypadku gdy pompa ciepła będzie zasilana energią elektryczną pochodzącą z OZE lub elektrowni atomowej emisja dwutlenku węgla jest niższa prawie 40 krotnie niż emisja kotła węglowego! Porównując to z kotłem gazowym emisja CO2 może być nawet 20 razy mniejsza.
Źródło: PORT PC